ИЗЛОЖБА УРБАНИСТИЧКОГ РЕШЕЊА ЛОКАЛИТЕТА БЕЛО БРДО: Праисторијска Винча испед Општине Гроцка

Миљана Краљ

13. 06. 2023. у 19:54

ПОБЕДНИЧКИ пројекта на Међународном конкурсу за урбанистичко решење археолошког локалитета Бело Брдо у Винчи представљен је наплатоу испред ГО Гроцка.

ИЗЛОЖБА УРБАНИСТИЧКОГ РЕШЕЊА ЛОКАЛИТЕТА БЕЛО БРДО: Праисторијска Винча испед Општине Гроцка

Фото промо

У склопу трогодишњег капиталног пројекта "Реконструкција, ревитализација и презентација археолошког локалитета Бело брдо у Винчи", повереног Републичком заводу за заштиту споменика културе Београд, а који реализује Влада  Србије под покровитељством Амбасаде САД, стручни жири доделио је прву награду решењу "Меморија тла", студија "АКВС архитектура" из Београда, аутора Анђеле Карабашевић Суџум, Владислава Суџума и пројектаната Марије Матијевић, Дуње Дедић, Ненада Павловића и Вука Златковића.

- Локалитет Винча Бело Брдо је овим конкурсом добио сјајно решење које истовремено прати модерне међународне трендове, а подржава презентацију свих елемената презентације неолитске Винчанске културе. Самим тим, Винчу Бело Брдо ће сврстати у ред најатрактивније представљених светских археолошких локалитета, што је нешто што смо дуго дуговали нашем наслеђу и што, најзад, поштујемо. У комуникацији смо са Унеском како би Археолошки локалитет Бело брдо у Винчи био уврштен на листу светске културне баштине - објашњава др Мирослав Кочић, извршни менаџер пројекта.

Изложба  у организацији Националне платформе Србија ствара, ће бити постављена на платоу испред ГО Гроцка до 30. јула, а о самом пројектру, ауторка Анђела Карабашић, каже:

- Жеља нам је била да пројектом "Меморија тла", за изградњу Архео-парка, Центра за посетиоце, Научно-истраживачког центра и пратећих садражаја, створимо на археолошком локалитету Бело брдо у Винчи нов квалитетан јавни простор који ће иницирати размену креативне енергије локалне заједнице са посетиоцима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

Коментари (0)

РАДИНА ШОК ИСПОВЕСТ Гранд је Милана терао да пева на дан сахране - отац му је погинуо, ујак му је био очинска фигура