ЕГОН САВИН ПРВИ ЛАУРЕАТ: У Новом Саду додељена награда „Дејан Мијач“ за редитељски опус

Јованка СИМИЋ

29. 05. 2023. у 11:51

ЖИРИ бијеналне награде "Дејан Мијач", коју додељују Удружење драмских уметника Србије и Стеријино позорје, а чији су чланови Небојша Брадић, позоришни редитељ, Небојша Дугалић, глумац и Миливоје Млађеновић, професор и театролог и председник жирија, једногласно је новоустановљену награду за редитељски опус, доделио позоришном редитељу Егону Савину, саопштено је данас из Стеријиног позорја, фестивала 68.по реду који је у Новом Саду почео 26.маја и трајаће до 3.јуна.

ЕГОН САВИН ПРВИ ЛАУРЕАТ: У Новом Саду додељена  награда „Дејан Мијач“ за редитељски опус

Predrag Mitic

У образложењу ове одлуке наводи се да "слика света коју је у својим представама стварао Дејан Мијач, њено значењско и стилско померање у односу на изворни контекст националне драмске класике, има свог најцеловитијег, најдоследнијег аналитичара и коментатора у представама Егона Савина.

- Концентрисане у жив, узбудљив и модерни редитељски опус и представе Егона Савина такође су препознатљиве по радикалном заокрету у тумачењу националне, али и светске драмске класике (Јована Стерије Поповића, Бранислава Нушића, Шекспира, Молијера, Чехова, Островског) као и у приступу делима савремених домаћих (Александра Поповића, Душана Ковачевића, Љубомира Симовића, Небојше Ромчевића, неретко и сасвим младих неафирмисаних писаца) и савремених светских драмских аутора" пише у образложењу одлуке жирија. - навео је жири у образложењу.

У изјави "Вечерњим новостима" Савин је казао да ова награда има за њега посебан амитован набој "јер је Мијач,који на жалост од прошле године није више са нама, био мој професор и пријатељ".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!

29. 11. 2025. у 08:00

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.

28. 11. 2025. у 14:45

ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: Детету бих дао ДЕСЕТКУ

ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: "Детету бих дао ДЕСЕТКУ"

ГРЕШКЕ из школских свезака понекад умеју да измаме најшире осмехе, што потврђује и ситуација у којој се нашао један малишана из Србије. Све је почело када је његова мама на интернету поделила његове одговоре са контролног задатка из предмета Свет око нас. Један од њих одушевио је кориснике друштвених мрежа.

05. 12. 2025. у 11:27

Коментари (0)

Васељенски патријарх Вартоломеј I и председник компаније Tasyapı Emrulah Turanli: Визија која повезује Истанбул и Србију