ГДЕ СУ ЖИВЕЛИ ВИНАРИ У ВРЕМЕ БЕРБЕ ГРОЖЂА? То знају у Завичајном музеју Жупе, где су пописали око 70 посебних насеља (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

24. 05. 2023. у 20:30

СВЕДОЧАНСТВА о оригиналним виноградарским насељима, које носе назив „пољане“, могу се видети у Завичајном музеју Жупе у Александровцу.

ГДЕ СУ ЖИВЕЛИ ВИНАРИ У ВРЕМЕ БЕРБЕ ГРОЖЂА? То знају у Завичајном музеју Жупе, где су пописали око 70 посебних насеља (ФОТО)

Foto: Informativna sluzba Aleksandrovac

Недавно је у овој установи организована и изложба "Пољане, благо које нестаје", како би се јавност упознала са оригиналним насељима у којима се становало у време бербе грожђа и других радова у винограду. Истраживање историчара донело је сазнања о постојању чак 70 специфичних виноградарских кућа на територији Александровца, од којих је данас сачувано 24.

- У тим објектима су се чували и алати и вино – испричао је „Новостима“ историчар Иван Брборић, који је са групом колега годинама истраживао ову необичну баштину. -

Народ је долазио и на Светог Трифуна, виноградарску и воћарску славу, а посла је било од почетка маја, па све до Петровдана.

Мање пољане бројале су око 30-ак, а међу њима, највећа, Крушевица, више од 200 подрума. Заувек су нестале пољане Куманац, Трнавачка, Сарака и Дреначка пољана. У потпуности су руиниране и пред нестајањем биле Парчинска, Боћка и Ботуњска пољана. Неке су урбанизоване и припојене Александровцу, попут Вуковог дола, Доњег и Горњег Стањева, Смонице, Ракље.

Пољане се први пут спомињу у средњем веку. О њима су писали и Јован Цвијић, Јосиф Панчић, Станислав Винавер, Милан Ђ.Милићевић и други научници. Чувени аустријски путописац Феликс Каниц записао је својевремено да су „левкастим црепом покривене и на спрат често грађене пољане у којима се муља грожђе и чува вино“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ХАОС У РИМУ! Новак Ђоковић гледа и не верује шта се дешава