ТАЈАНСТВЕНА КОЛЕКЦИЈА ИЗ ПЕЧУЈА: Изложба "Експедиција ЗОК 1920. ископавања Народног музеја у Београду" , аутора Јована Д. Митровића

М. Краљ

28. 04. 2023. у 17:15

ПОСЛЕ више од једног века, синоћ су у Малој галерији Народног музеја Србије, први пут у целости представљена археолошка истраживања праисторијског локалитета Градина у селу Зок, надомак Печуја. Аутор поставке "Експедиција ЗОК 1920. ископавања Народног музеја у Београду" је Јован Д. Митровић.

ТАЈАНСТВЕНА КОЛЕКЦИЈА ИЗ ПЕЧУЈА:  Изложба Експедиција ЗОК 1920. ископавања Народног музеја у Београду , аутора Јована Д. Митровића

Фото промо

Истовремено, реч је о омажу археологу Душану Ђ. Карапанџићу, који је истраживши површину од 585 квадратних метара, у данашњој мађарској Барањи, пронашао више од 3.500 значајних налаза од керамике, кости и камена, који припадају баденској, вучедолској и винковачкој култури бакарног и бронзаног доба. Читав посао завршен је за само три месеца, а материјал послат у наш Народни музеј чува се у збрици бронзаног доба, већ 103 године.

КО ЈЕ БИО КАРАПАНЏИЋ

ФИЛОЛОГ и један од наших првих школованих археолога Душан Карапанџић, који је завршио у класи Милоја Васића, само је десетак година после студија радио у Народном музеју. Борио се у оба балканска рата и Великом рату, прошао Албанију, Крф, Солунски фронт. После рата, прича саговорник, вратио се у музеј и од 1919. до 1923. написао три студије и организује три ископавања - у Печују, надомак Кикинде и Панчева. После несугласица са управом музеја, дао је отказ и предавао латински у неколико београдских гимназија. Према Митровићевим сазнањима, Други светски рат дочекао је са породицом у Београду и као официр у резерви завршио у логору у Офенбаху. После рата је наставио да живи у Немачкој, уређивао емигрантски часопис "Видовдан". Умро је Дортмунду, 1965.

- Колеге које су радиле између два рата у музеју, већ су 1937. публиковале одређене предмете, у једном гласилу на француском језику, који су на поставци представљени у две посебне витрине, са фотографијама из тога времена - објашњава Митровић како је први пут научна јавност обавештена о експедицији којом су покренута прва систематска истраживања Градине.

После мањих ископавања током Другог светског рата, тек се од 1987. мађарски археолог Иштван Ечеди, тим локалитетом, бавио скоро 15 година.

- Као што код нас Винча и Старчево представљају епонимне локалитете европске праисторије, тако је и Зок у Мађарској, који је кумовао називу једне културе из бакарног доба, тачније Вучедол - Зок културе - прича саговорник, додајући да га је на ову тајанствену колекцију, још као приправника, упутио ментор Ненад Радојчић, са којим је заједно потписао пратећу публикацију.

Фото промо

Аутор изложбе Јован Д. Митровић

Интригантији од самих предмета, Митровићу је био специфичан политички тренутак у коме су се десила ова истраживања, па се обишавши све бибиотеке и архиве упустио у готово детективски посао, да установи коме је првих година после Великог рата, пало напамет да се бави археологијом.

- То је тада била провинција Краљевине СХС, а током тромесечних ископавања, у Версају су биле исцртане нове границе, према којима је овај део Барање остао у новоформираној Мађарској - наставља саговорник. - Држава је стајала иза ових археолошких ископавања, са којима је паралелно експлоатисан и угаљ. Уз то што је ту живео јужнословенски живаљ, наша земља је желела да задржи територије богате рудама.

ДОБРОВИЋ

НЕ зна се поздано да ли је наш чувени сликар, рођени Печујац, Петар Добровић, био тамо у време ископавања.

- У једном кратком временском периоду током 1921. док није дошла нова власт мађарске државе, на челу са Миклошом Хортијем, Добровић је са неколицином Срба, Хрвата, Буњеваца, Шокаца и лево оријентисаних Мађара, основао никад признату и каркотрајну

српско-мађарску Барањско-Бајску Републику, која је трајала само седам дана.

Две витрине на поставци посвећене су материјалу, кога археолози, немајући друго објашњење, називају "предметима посебне намене".

- Ту је један, како га ми зовемо "олтар", налик шаховској табли, али и керамичке куке, које су се вероватно налазиле изнад огњишта, па поклопци, ритуални сточићи... За један од њих постоји могућност да је део неких колица, јер је реч о бронзаном добу када су људи припитомили коње, користили се њиховим моћима - објашњава Митровић, додајући да је у тумачењу материјала неопходна обазривост, да не би било "проклизавања" у све присутнију алтернативну науку, која наноси много штете.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)