ПАЈИНЕ УВЕК ЖИВЕ СЛИКЕ: Ретко виђена дела великог сликара из приватних збирки у Арте галерији

М. Краљ

21. 04. 2023. у 13:56

НЕКА нејасна жеља да постанем сликар и да израдим живе слике, родила се у мени пре него што сам научио писати и читати. А та жеља расла је са мном док, најпосле, нисам увидео да морам почети са цртањем. То је био почетак моје уметничке каријере, а црква је била мој први учитељ.

ПАЈИНЕ УВЕК ЖИВЕ СЛИКЕ: Ретко виђена дела великог сликара из приватних збирки у Арте галерији

Фото промо

Ово рано сећање Павла Паје Јовановића (1859-1957), наводи један од најбољих познавалаца његовог опуса, музејски саветник Петар Петровић, у монографији која прати изложбу дела из приватних колекција нашег најзначајнијег представника академског реализма, управо отворену у АРТЕ галерији, на Андрићевом венцу.

На поставци су скице, акварели и слике, са темама кључним за нашег и даље најтраженијег аутора на светским аукцијама - од историјских композиција ("Фурор Теутоникус", "Бошко Југовић"), преко оријенталних сцена ("На стражи", "Балкански ратник са шаркијом", "Соколар"...), до владарских портрета (кнез Никола Петровић, краљица Марија и краљ Александар I Карађорђевић). И наравно, неизбежна, дела за која му је инспирација и модел била вољена супруга, Бечлијка Хермина Муни Даубер.

Фото промо

Јединствен портрет краљице Наталије

Један од бисера поставке, са јавности мање знаним, или потпуно непознатим радовима, која ће пред публиком бити до 27.маја, је репрезентативни портрет краљице Марије Карађорђевић у народној ношњи (1922-1925). Куриозитет је и уље на платну "Фурор Теутоницус-Битка у Теутобуршкој шуми" насликано после 1900. Реч је највероватније о једној од две слике, које су настале према истоименом делу монументалних димензија (сам уметник тврдио је да је платно било веће од 20 метара квадратних), последњи пут виђеном у Салцбургу 1909, од када јој се губи сваки траг. Претпоставља се да га је 1911. откупио Национални музеј у Сантјаго де Чилеу. У "Сећањима" нашег научника Милутина Миланковића, остало је забележено да је ова историјска композиција која приказује победу Германа над Римљанима у Теутобуршкој шуми 9. године н. е., била једна од најбољих слика коју је видео у Бечу.

НЕОСПОРАН ВЕЛИКИ ДАР

У ПИСМУ Милану Савићу, 1905. године, Урош Предић, о свом савременику и колеги, каже: "Што се тиче Пајиних слика, то једва чекам да их видим. Од прилике већ знам како су израђене, јер ми је познат Пајин манир за такову врсту слика 'за оријент', и у напред сам уверен да ће се у њима видети неоспоран велики дар који се не даје прикрити ни онда када се ради ма и левом руком, брзо и олако са сувереним презрењем оне несвесне и поводљиве масе што блене и - плаћа".

Најстарији од три сина Стевана, потомка Срба који су кренули у Велику сеобу за Арсенијем Чарнојевићем, и Ернестине (Деот), пореклом Францускиње, Паја Јовановић је имао шта да научи у родном Вршцу, тврди Петровић:

- Први додир са сликарством доживео је у црквама, посматрајући иконостасе који су радили значајни српски сликари попут Николе Нешковића (1729-1785), Арсенија Арсе Теодоровића (1767-1826) и Павела Ђурковића (1772-после 1830)... Упоредо са учењем у школи, изучавао је и фотографски занат у атељеу свог оца, али ће фотографски апарат и сву пратећу опрему ипак препустити млађем брату Милану, док је себи наменио сликарство као животни позив.

А о томе како се отиснуо у свет и остварио дечачке снове, узбудљиво и уверљиво, као у неком роману, образложено и утемељено, са ауторитетом зналца, уз мноштво мање познатих детаља, пише Петровић, стављајући пред читаоце Јовановићево непоновљиво дело и живот, који је готово заокружио један век. Његов исцрпан текст, прате луксузне илустрације радова из приватних збирки, али и других дела мање познатих широј јавности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)