ПУКЛА ТИКВА НАСРЕД ЦВЕТНОГ ТРГА: "Чишћење" текста представе, на захтев "одозго", није могло да измени основни политички карактер саме драме

Д.Матовић

28. 03. 2023. у 17:11

УМЕТНИЧКО ВЕЋЕ ЈДП је одлучило да се представа "Кад су цветале тикве" неће скидати са репертоара, али ће доживети извесне корекције. Извештавајући о томе комунисте ЈДП, како пише у једном новинском извештају, Ступица је рекао да ће бити коригована она места "која су могла да побуде нежељене асоцијације". Редитељ представе Боро Драшковић је додао да није реч ни о каквим појашњавањима или суштинским променама у концепцији извођења Михаиловићевог дела, већ о напору да се из представе уклоне места за која се претпоставља да стварају неспоразуме.

ПУКЛА ТИКВА НАСРЕД ЦВЕТНОГ ТРГА: Чишћење текста представе, на захтев одозго, није могло да измени основни политички карактер саме драме

Фотографије: Стеван Крагујевић, Архива Слободана Ранковића и документација "Новости"

Показало се, међутим, да то "чишћење" текста, извршено врло неодлучно и са низом свакојаких компромиса, није могло да измени основни политички карактер саме драме, који је био и остао, не само у појединостима, врло драстичним, уосталом, него у целини, по начину уобличавања и интерпретације приказане материје, у супротности са историјским чињеницама, у несагласности са осећајем части и достојанства нашег револуционарног кретања у тим тешким искушењима наше револуције, написао је један од коментатора након што је погледао измењену представу и додао:

- И поред свог брисања и дотеривања, и овако фризирана, драма даје погрешну, тендециозно извитоперену слику догађаја из 1948. Кроз једну тобоже наивну драмску причу о судбини једног боксерског шампиона са Душановца, који се, истина, политиком не бави, али се утолико жешће према политичарима односи са презиром и негодовањем, у драми се, са мноштвом инсинуација, а без иједног ваљаног аргумент, пљује и гази по свему ономе што је, у тим судбоносним данима наше револуције било светло, у духу хуманистичког схватања и изграђивања социјалистичког друштва, чисто и зрачно у свом људском и политичком циљу.

Музеј позоришне уметности

Tekst potpisa

ВЛАСТ ТРАЖИ ДА САМИ СЕБЕ ЗАБРАНЕ

- ГРАДСКИ комитет Београда није хтео да "скине" представу, него је тражио да то ураде глумци - испричао је у једном интервјуу глумац Љуба Тадић. - То је једна гола перфидија у нашем зивоту, свих који смо ту били. Па ко би био луд да "скине" тако успешну представу, ко би био луд од глумаца да гласа против самог себе кад је направио тако лепе улоге, кад су направили једну тако лепу представу? То је једна неприродна ситуација, али је процес трајао до те мере дуго. Ми смо се борили за свој пројекат, а с друге стране се, опет, развијала једна ситуација да је тадашњи управник ЈДП Бојан Ступица правио ручак у Југову за Кардеља и госпођу Кардељ, на том ручку био је и Љубиша Јовановић са својом супругом. У Југову се нешто говорило и о "Тиквама" - нико није могао да дозна тачно шта, сем што сам дознао од покојног Љубише да ће се представа "скинути", али не тако брзо. Играће се у децембру, на пример, да кажем два пута, неко ће се разболети па ће једна представа бити отказана, па ће друга представа да се игра, па ће у следећем месецу опет да се стави, па опет ће се неко разболети. А ја питам: "А ко ће се то, гос'н Љубиша, разболети?", а он казе: "Па ја, наравно". Шта сам још открио? Да они који су у кући позоришној а нису били у том пројекту, били су против тог пројекта. Јер нису играли представу. Те сујете, те таштине, те пакости постоје. Али, има и нешто најстрашније, то морам реци, то је да је власт тражила од људи да сами себе забрањују. То је нешто најстрашније што се догађало.

 

Аутор овог осврта, који је потписао иницијалима, још додаје:

- Што је најгоре, то неразумевање историјског збивања, та афирмација онога што је за осуду и осуда онога што је за афирмацију, - ако је то само неразумевање?! - обавља се у драми, по добро познатим и лукавим рецептима, у име неког тобож незаинтересованог хуманизма, који насилно трга споне између човека и онога што он ради, између његове људске природе и нељудских циљева његове друштвене и политичке ангажованости. На тако карикатурално извитопереном схватању хуманизма аутор је наградио своју конзервативно-бирократску критику наше историјске 1948. Оно што највише чуди, то је да се једно такво дело, које, у ствари, брани стаљинистичку политику гажења независности и слободе, а прља и осудјује оне који су имали револуционарне снаге, памети и части да се тим притисцима са позиције силе одупру, уопште могло наћи на репертоару једног позоришта које је одувек имало висок друштвени и политички критериј.
Испод овог текста је објављено:
ДРАМА "КАД СУ ЦВЕТАЛЕ ТИКВЕ" СКИНУТА С РЕПЕРТОАРА
Уметничко веће ЈДП одлучило је јуче да представу драме "Кад су цветале тикве" Драгослава Михаиловића скине с репертоара. Ово је синоћ изјавио председник уметничког већа глумац Михаило Јанкетић.

Драгослав Михаиловић

Tekst potpisa


Михаиловићев комад скинут је с репертоара после анализе последње представе, на којој су "Тикве" приказане с извесним корекцијама. (Тањуг)
Један позоришни комад доживео је оно што је морао да доживи, кад је већ почео да живи.
А, "Студент" се поново огласио текстом, под насловом "Агенција ПССССТ - пуче тиква":
"Уметничко веће ЈДП је својом самоуправном одлуком осиромашило квантитативно свој репертоар. Драма Драгослава Михаиловића више се не налази на репертоару ове познате куће на Цветном тргу.
П.С. "Хоће ли поново да буде оно што неће бити. Изгледа да ће режија И глумци бити оно што су били пре него што су пожелели да буду. Извесни појединци говоре да у историји ништа неће бити што већ није било И што се макар три пута није појавило."

ЗАШТИТНИ ПЛАШТ ЗА ТИТА

АКАДЕМИК Михаиловић говорио је да су га на известан начин својим страдањима спасли Солжењицин, Бабељ и Шаламов. У време када је Тито одржао говор којим је практично забранио приказивање представе, затварање и терање писаца у социјалистичке логоре већ је изазвало поплаву одбојности према социјализму. И то је за њега био заштитни плашт. Михаиловић је био уверен да би Брозов поступак био врло лоше прихваћен у свету да није рекао да га неће хапсити.

 

ОСАМ СТОТИНА ЉУДИ ПОЉУБИЛО ВРАТА

У БРОЗОВОМ архиву се налази и текст Александра Поповића објављен у "Студенту" под насловом "Супротставити се на време", у коме он, између осталог, каже:

- Ненадани повод да се духови узнемире, била је представа "Тикве". Покушао сам, дакако да добијем обавештења од јавних, културних и политичких радника зашто је скинута са репертоара? Али, на то питање нико не зна да да одговор! То и јесте невораватно - то, да нико није покушао овој јавности да објасни о чему се ради. Зар је то збиља непотребно? Око чега је настао спор? Коначно, представа је скинута са репертоара на тај начин што је осам стотина људи с купљеним улазницама за исту представу дошло пред затарабљено позориште! Никакво благовремено обавештење није уследило да представе неће бити! Који је то метод? Личи ли овај акт на непријатељску делатност?!

НИКЕЗИЋ СЕ ДОДВОРАВА БРОЗУ

- ЈОСИП Броз и ја нисмо гинули од узајамних симпатија, али домети су нам били различити. Он је могао да ме убије, а ја њега нисам. Напао ме је због драме, коју није ни читао, ни гледао у ЈДП. Настала је паклена дрека против такозваног црног таласа у књижевности и култури, против голооточана - причао нам је Михаиловић. - Желећи да се још више приближи Брозу, Марко Никезић, шеф српског савеза комуниста, који је важио за либералног политичара, у једном говору је рекао да моја драма представља класну и националну издају. То је постало формула којом су ми више година драли кожу, а у мом досијеу нашла се као лажни разлог за полицијско праћење.

 

ИВО АНДРИЋ БРАНИ ПИСЦА

МИХАИЛОВИЋ није пропуштао да истакне значај писца Иве Андрића као свог заштитника од Титове немилости. Истицао је да је наш нобеловац био његов добротвор.

- Негде средином октобра 1969, "Тикве" још нису биле забрањене, био сам позван на "Борину недељу" у Врање. Али афера је увелико кључала. Да су нешто такво могли да предвиде, организатори ме сигурно не би позвали. Међу гостима је био и Андрић. Неколико пута смо попили кафу, изгледало ми је да ме симпатише. Много година касније сазнао сам да ме је бранио пред провинцијским званичницима. Једном им је рекао: "Баш је добро што сте позвали младог Михаиловића." Други пут: "Видите ви како се он лепо, скромно понаша." Мој пријатељ Стеван Раичковић ми је рекао: "Ништа ти они сада не могу због Андрића. Ако нешто и покушају, Андрић ће се вратити у Београд, а онда ћемо и ти и ја сести у воз и вратити се кућама. И све је чинио као да против мене наоколо не бесни кампања која изазива страх. Тако је "Борина недеља прошла без скандала". Постоји, иначе, легенда да је Андрић у једном друштву рекао: "Ја сам за себе нашао писца. То је један млад човек, који објављује у Летопису Матице српске." Пријатељи су ми испричали да сам ја био тај млади човек.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЗОРАН ВАНЕВ: Од Јужне пруге до Швице (ФОТО)