ЈУБИЛЕЈ ПИСАНЕ РЕЧИ: У Чачку се обележава 175 година постојања Градске библиотеке "Владислав Петковић Дис"

В.В.С.

08. 03. 2023. у 14:44

ГРАДСКА библиотека "Владислав Петковић Дис" у Чачку прославља 175 година постојања (10.марта), а тим поводом биће свечано отварена изложба "Уточиште речи, прибежиште смисла" аутора др Богдана Трифуновића.

ЈУБИЛЕЈ ПИСАНЕ РЕЧИ: У Чачку се обележава 175 година постојања Градске библиотеке Владислав Петковић Дис

фото Д.Бошковић

Почетак постојања библиотеке повезује се са 1848. годином, када су угледни грађани варошице од хиљаду становника основали "Друштво читања српско-славенскиј новина у Чачку". Чланови друштва били су углавном чиновници, а претплатили су се на десетак листова, који су се до тада могли набавити искључиво у Београду. До деведесетих година 20. века установа је радила као Читалиште, Читаоница, Библиотека, а од 1994. године постала је матична подружница за подручје општина Чачак, Горњи Милановац, Лучани и Ивањица. Поводом 150 година постојања (1998. године), установа је понела име Градска библиотека "Владислав Петковић Дис" Чaчак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.

25. 02. 2026. у 12:25

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (0)

ВЕЛИКА ДЕЛА НА СЦЕНИ ХУМАНОСТИ: „Мој први пут“ и „Јазавац пред судом“ у Фондацији Mozzart