БЛАГО СРПСКЕ ДИНАСТИЈЕ РАСУТО ПО ЕВРОПИ: У музеју у Смедереву отворена аутентична изложба "Рукописна средњовековна баштина Бранковића"

Јелена ИЛИЋ

23. 01. 2023. у 11:20

НАЈВЕЋА средњовековна владарска библиотека Србије настала је на двору деспота Ђурђа Бранковића у Смедереву, али се данас, примерцима непроцењиве уметничке вредности, поносе фондови широм Европе. Савремени чувари смедеревске баштине улажу неуморан труд да део наслеђа врате у Смедерево, а фрагмент овог историјског подухвата је и управо отворена изложба Музеја у Смедереву под називом "Рукописна средњовековна баштина Бранковића".

БЛАГО СРПСКЕ ДИНАСТИЈЕ РАСУТО ПО ЕВРОПИ: У музеју у Смедереву отворена аутентична изложба Рукописна средњовековна баштина Бранковића

Фото: Н. Живановић

Прича о културном благу Смедерева расутом по свету, иако некоме можда делује бајковито, утемељена је у неумољивим чињеницима. Једна од њих је да је Смедерево у 15. веку било центар културног живота Србије. Деспот Ђурађ Бранковић владао је из престонице у Смедереву, и као један од најобразованијих српских владара одатле ширио писменост, књижевност, сликарство, музику и архитектуру. Био је зналац књига, окупљао добре писаре, брижљиво сакупљао вредне рукописе чувајући их као уметничке реликвије. Књиге су биле смештене у дворској капели у Малом граду Смедеревске тврђаве.

Нажалост, средњовековно књижевно наследство Смедерева није у овом граду. Смедеревски рукописи обрели су се у фондовима широм Европе - Минхену, Москви, Паризу, Будимпешти, Одеси, по Италији, Француској, на Хиландару.

Фото: Н. Живановић

- Када су Бранковићи 1459. морали да напусте Смедерево, Турци су им дозволили да понесу оно најдрагоценије. И шта су они однели? Однели су књиге! Тако ми тренутно немамо ниједну штампану књигу или рукопис из тог доба, што не значи да нисмо власници тог наслеђа. Те књиге су расуте по свету. Требало би да чујете те приче у стилу Агате Кристи шта је било са књигама и где су завршиле. Рећи ћу вам да је данас један Минхенски псалтир - најлепши псалтир 15. века у Европи, заправо српски псалтир који је припадао библиотеци Бранковића, као и најдрагоценија књига Мађарске, или најлепша Есфигменска повеља која се налази у Хиландару, говори директорка Народне библиотеке у Смедереву, Марина Лазовић.

Примерци непроцењиве вредности широм Италије, Француске...

Данас је фонд непостојеће средњовековне библиотеке готово немогуће рестаурирати. Еминентни истраживачи успели су, према записима и посветама утиснутим хералдичким знаковима, да установе који су средњовековни српски рукописи сигурно припадали фонду владарске библиотеке деспота Ђурђа Бранковића. Реч је о 24 рукописа.

Фото: Н. Живановић

За време владавине Ђурђа Бранковића Константин Филозоф је написао Житије деспота Стефана Лазаревића, два непозната аутора описали су пренос моштију Светог Луке у Смедерево, Стефан Доместик превео je и преписао Избор слова Јована Златоустог. По наруџбини деспота Ђурђа настаје нова редакција Лествица Јована Лествичника, тзв. Браничевска лествица, дело писара Давида. По лепоти илуминације посебно се издваја Смедеревско четворојеванђеље. Све ово изложено је на дизајнираним принтовима. Поред тога, ту су и реплике Есфигменске повеље, као и графика са представама сремских светих Бранковића из 18. века.

ПРЕНОС МОШТИЈУ СВЕТОГ ЛУКЕ

ИЗЛОЖБА је сегмент обележавања историјског јубилеја - 570- годишњице преноса моштију Светог Луке у Смедерево. На изложби је представљен принт са представом фреске као сведочанство најважнијег духовног догађаја у историји града. Иначе, ауторке изложбе су Татјана Гачпар, директорка Музеја, др Снежана Цветковић, музејска саветница, и Марина Лазовић, директорка Народне библиотеке Смедерево.

- Поуздано се зна да су од световних библиотека средњег века у Србији најзначајније биле две у Смедереву - дворска библиотека Деспота Ђурђа и приватна колекција Николе Которанина, писара и канцелара деспота Стефана Лазаревића.

Као баштиници и следбеници те славне традиције креирали смо ову изложбу која је огледало и ризница уметничких дела насталих током 14. и 15. века - напомиње директорка Музеја у Смедереву, Татјана Гачпар.

НАЈЗНАЧАЈНИЈИ РУКОПИСИ

МЕЂУ најзначајније рукописе настале захваљујући подстицају Ђурђа Бранковића убрајају се Лествице Јована Лествичника из 1434. године. Књига се данас чува у Музеју СПЦ у Београду, а у основној поставци смедеревског музеја налазе се три листа Лествица српскословенске редакције, такође дело писара Давида, које је за потребе Музеја у Смедереву копирала Љупка Васиљев 1972. године. Смедеревско четворојеванђеље настало је у првој половини 15. века на 360 листова. Оригинал се чува у Музеју Српске православне цркве у Београду - каже др Снежана Цветковић, ауторка изложбе и музејска саветница.

Књиге и рукописи заправо су највеће покретно културно благо Смедерева.

- Наш деспот је био помало скрајанут у истоји Србије, те се тако тврдило да је највећа владарска библиотека у средњем веку припадала деспоту Стефану Лазаревићу. Испоставило се да то није тачно. Највећу владарску библиотеку имао је Ђурађ Бранковић и она је бројала више од стотину рукописа и штампаних књига - каже Марина Лазовић.

ПОГОВОР ИЗ КЊИГЕ ИЗ 1434.

У ПОГОВОРУ Лествице Јована Лествичника из 1434. налази се запис деспота Ђурђа Бранковића. Преносимо садржај поговора, прилагођен савременом српском језику:

"...ја деспот Гјург много сам желео и настојао о овој књизи, званој Лествица и прочитао је усрдно, јер су у њој божанствене и корисне речи. Нађох различите преводе списа (од којих) један говори овако, а други онако. Смирено и много трудећи се послах и траживши нађох у Цариграду и Светој Гори Атону изводе грчке и различите српске и дозвах из Свете Горе Атона људе светитељских особина, свештене и умне часне иноке и саставши се са праосвећеним митрополитом браничевским господином Саватијем они, саветујући се с великим трудом, извукоше из различитих извода оне који су најбољи и одлучисмосе да преведемо ову Лествицу. У лето 6942. (1434) Давид писа."

Смедеревски посленици у култури настоје да прибаве рукописну грађу владарске библиотеке у дигиталном формату како би је сачували и учинили доступном будућим генерацијама. Сачињене су дигиталне копије рукописа који се чувају у Патријаршијској библиотеци и Музеју Српске православне цркве. Музеј у Смедереву обезбедио је фототипско издање Минхенског псалтира које кошта чак 4.000 евра. Формирање виртуелне библиотеке деспота Ђурђа Бранковића подржало је Министарство културе.

Изложба српског рукописног блага у Музеју у Смедереву отворена је до 1. марта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)