СЛАВЕ И СВИ КАРАЏИЋИ: Слава Центра за културу у Вуковој спомен кући
ЦЕНТАР за културу „Вук Караџић“ прославио је крсну славу Аранђеловдан у Вуковој спомен кући у Тршићу, која је подигнута не месту његовог кућног огњишта крај речице Жеравије.
фото В Митрић
Установа слави, заправо, Вукову крсну славу коју, поред осталих, славе сви Караџићи пореклом из Петнице у Црној Гори, одакле су се и Вукови доселили у Тршић и Јадар.По речима директорка установе, мр Снежане Нешковић, крсна слава је, увек, посебна прилика да се подсетимо Вуковог и живота и дела, и одрастања и стасавања.Вуков је љубав према роду, каже наша саговорница, „потврдио ј речима и делом“.
- Ја сам се у Србији родио и одрасто.Зато ми се чини да на свету нема лепше земље од Србије, ни лепшега места од Тршића -легендарне су речи славног Тршићанина и Јадранина, једног од најзнаменитијих Срба, великана рода и света.
Вук је Јадар волео свим срцем, јер је, баш овај крај, био велика инспирација за његово грандиозно дело.Отац наше културе и писмености давно је схватио да култура и духовност иду руку под руку.
- Прву писменост стекао је у Манастиру Троноша, која је неколико километара од његовог родног огњишта – подсећа академик Драго Мирковић. - Срећни смо што је архимандрит Стефан Јовановић, родом из Текериша, Вуков први учитељ канонизован пре неколико година.Зато славу са радошћу славимо са Вуком, ма где били, ову славу слави и наш митрополит Јоаникије Мићовић, велики следбеник Вука, који се борио и бори против протертивања нашег дивног језика и писма из наше Црне Горе.
Међу многим гостима у Вуковој спомен кући били су и монаси из Манастира Троноша, где је и Музеј Вуковог раног школовања.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
РЕЧ ЈЕ НАШ ОБРАЗ ПРЕД БОГОМ: Награда "Стеван Раичковић" уручена Слободану Ристовићу
10. 07. 2026. у 23:25
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ПУТИН КОМЕНТАРИСАО БРАК НАШЕ ПЕВАЧИЦЕ: "Српкиња ти је жена? Они то неће украсти! Срби су поштени и пристојни - ако си преписао фирму на њу"
ТОКОМ разговора Владимир Путин га је упитао ко је његова супруга.
10. 07. 2026. у 21:56
Коментари (0)