КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Чињенице живота

Слађана Илић

04. 10. 2022. у 17:35

ПРВИ роман Гордане Здјелар "Дистрофија предубеђења", објављен у "Новој поетици" 2020. године, изузетно је сложено и успело дело, а готово непримећено у књижевној јавности, у којем је јунакиња приповедач млада жена Габријела Јаницки.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Чињенице живота

Фото: Приватна архива

Из актуелног тренутка, а са сећањем на детињство, она се суочава са чињеницама сопственог живота о којима пре мајчине смрти није знала апсолутно ништа. Стога, овде је реч пре свега о породичном, истовремено и психолошком роману, као и о делу које садржи елементе криминалистичког романа.

Јунакиња приповедач, читавог детињства запостављана од мајке, на основу њеног писма, креће у потрагу за оцем. Пред низом нових открића која је нужно потресају и испитују чврстину њеног идентитета, она одлучује да потрагу успори, добро проанализира све аспекте нових чињеница и одреди сопствену позицију спрам њих. Та њена одлука, за коју бисмо казали да је логична и мудра, показује се трагичном. У том вакууму, између савладавања чињеница и живота који неумитно тече, њен отац извршава суицид.

Тај догађај утиче на саме темеље Габријелине личности и суочава је с тим како се живот јединке неминовно мења услед догађаја на које она ни на један начин није утицала. Њен живот, бивање уопште, резултат је хазардерске, необуздане и помало мрачне природе њене мајке и - случајности.

Потрага, сада само за чињеницама из живота оца кога више нема шансу да упозна, нити да на било који начин утеши, отвара низ сусрета са другим, до тада непознатим људима. Управо на тим местима, услед непрестаног усвајања нових, углавном непријатних сазнања, најочигледније је како је ауторка карактерисала све јунаке овог романа и нијансирала их. Њихови психолошки профили резултат су онога што им се дешавало у детињству. Ти догађаји углавном су по њих неповољни и кроз читав живот остали су неразрешени. Они су одредили њихове трагичне судбине. Једина јунакиња која се не препушта таквом усуду јесте управо Габријела јер се једина бори, критички и с потребном опрезношћу заузима став према свим чињеницама, самостално доноси одлуке. У свему томе једино њој полази за руком да постигне велику, кључну и тешку победу - да не понови грешке својих родитеља, да се отргне од свега што су они били и што би је могло спутати; да не личи на њих, да не остане у њиховој сенци, да разуме да је реч о несавршеним, па и слабим бићима, да разуме изворе њихових слабости.

Све то њој је сигурно било лакше изводљиво него њима из неколико веома важних разлога. Ауторка нас до тих закључака логично доводи кроз динамичну причу, као одличан познавалац психологије и механизама који проистичу из патолошких ситуација.

Прича о злоупотребљеном човеку (Габријелином оцу) у сенци мајке чија је посвећеност заправо тежак злочин, овом роману даје димензију криминалистичког.

Он је и својеврсна прича о жени, о њеном бићу, судбини и позицији и унутар традиционалног и унутар савременог друштва, о наличју времена у којем смо затечени, о наказности идеологија које га премрежавају и које утичу на животе обичних људи.
Све наведено у роману је изведено на високоуметнички начин, без тезе, из перспективе обичног човека, то јест жене - Габријеле - која нема намеру да губи.

БОНУС ВИДЕО: СРПСКА АКАДЕМИЈА НАУКА И УМЕТНОСТИ: Кућа знања и чувар српске културе и идентитета

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ПОБЕДУ на 68. Песми Евровизије однео је представник Швајцарске Немо са песмом Тхе цоде, док се наша Теyа Дора нашла на 17. позицији са 54 освојена бода.

12. 05. 2024. у 06:55

Коментари (0)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана