ИНТЕРВЈУ Кики Смит: Уз бајке дубље разумемо себе

М. КРАЉ

03. 09. 2022. у 10:15

ЧЕТИРИ таписерије, четрнаест скулптура и двадесет графика и цртежа, представиће на изложби "Кики Смит: Људи и остале животиње" у галерији "Дотс", 17. септембра, први пут београдској публици пресек опуса једне од најзначајнијих њујоршких ликовних уметница. Према концепцији ове светски славне ауторке која је самостално излагала у најзначајним музејима широм планете, пет пута учествовала на Бијеналу у Венецији, а дела јој се чувају у институцијама попут МоМА и Витни музеја, кустоскиње изложбе су Мирјана Душић и Љуба Јовићевић.

ИНТЕРВЈУ Кики Смит: Уз бајке дубље разумемо себе

Фото: А. Јовановић

Ово међутим, како Кики Смит открива, за "Новости", није први пут да је неки њен рад изложен у Србији.

- Учествовала сам на групној изложби, коју је Универзитет Колумбија организовао у Музеју савремене уметности Војводине, у простору чији је кустос била управо Мирјана Душић - објашњава чланица Америчке академије уметности и књижевности, професорка Универзитета Колумбија и NYU, коју је угледни магазин "Тајм" сврстао међу 100 људи који обликују наш свет. - Нажалост, тада нисам била присутна. Драго ми је што ћу сада моћи да учествујем и у постављању изложбе, али и њеној рецепцији. Надам се да ће то бити задовољство и за публику.

Колико је било тешко да се из мноштва дела, насталих у временском распону који обухвата поставка, направи најрепрезентативнији избор који ће представити ваша интересовања за људско тело и природу?

- Ко год да прави изложбу суочава се са читавим конгломератом могућности, практичних проблема, доступношћу ствари. Све те факторе покушавате да спојите заједно и произведете осећање.

Једном сте рекли да се у нашем телу налази читава историја света. Шта сте из људског тела научили о свету и његовој историји, и како сте то изразили у уметности?

- Схватила сам колико је тешко ствари мењати из корена, протрести. Наша прошлост увек путује са нама. Не знам како то представљам у својој уметности, јер више не стварам толико слика тела, али често о томе размишљам у свом свакодневном животу.

Током 1985. сте кратко учили да постанете медицински техничар у Хитној помоћи. Да ли сте то радили да бисте боље разумели људско тело, зарад своје уметности или због нечег другог?

- Почела сам да радим као техничар у Хитној помоћи, како бих успоставила другачији однос са људским телима. Гледајући их под физичим тешкоћама, учила сам да разумем како на прагматичан начин да будем корисна у некој ситуацији. То сам радила и да бих што више времена проводила са својом сестром, која је непосредно потом умрла. Тако да је то било добро искуство.

И природа је била честа тема ваше уметности. Шта то људи још нису од ње научили и колико је опасно потцењивање њене моћи?

- Нисмо све ово време баш много научили, а и оно што смо сазнали, заборавили смо. И сама свакако не знам још много тога, а све је евидентније колико је опасно потцењивати природне силе.

Бајке, фолклор, митологија инспирисали су ваше стваралаштво. Колико су вам помогли у упознавању људске природе?

- Бајке нам нуде простор да трагамо и да представимо сву комплексност наше природе.

За Фројда су снови били краљевски пут у несвесно, шта вама значе?

- Не знам. Мислим да што сам старија, све мање сањам. Али, имала сам чудне снове синоћ.

Ваш уметнички рад чине цртежи, скулптуре, графике, таписерије, фотографије... Како бирате медиј у ком ћете изразити своје идеје?

- На неки начин и према томе шта ми се нађе под руком у одређеном моменту. Понекад трагам за неким стварима, али често је то управо оно што се налази испред мене. Уживам, ипак, у искуствима са различитим материјалима.

Како вам заправо материјал помаже да изразите неку идеју или наратив?

- Мислим да нас саме ствари упућују на то шта бисмо са њима могли да створимо. Као да вам јасно говоре шта са њима да урадите.

Међу уметницима са којима сте радили има доста поета...

- Сматрам да сам имала среће што сам сарађивала са неколико песника. Схватила сам колико ме је то обогатило, јер они носе тако много речи у себи.

Шта као професор саветујете студентима који ступају у свет уметности?

- Да покушају да за себе пронађу смислено искуство и да се не плаше да уложе време у ствари, као и да се не боје што не знају куда ступају.

ПОД УТИЦАЈЕМ ОЦА

МAJKA Кики Смит била је америчка глумица и оперска певачица Џејн Лоренс, а отац архитекта Тони Смит, кога сматрају пиониром минималистичке скулптуре у САД, чији је кум на венчању био Тенеси Вилијамс. На питање да ли јој је отац био узор, када се определила за ликовне уметности, саговорница каже:

- Отац је имао изузетно много утицаја на мене јер је веровао себи и следио свој осећај за испитивање мноштва могућности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона