У САБОРНОМ ХРАМУ У ШАПЦУ: Промовисана књига "Хрватима с љубављу"

В. М.

17. 07. 2022. у 21:31

ОВЕ године, почетком јуна, навршило се 130 година од посете Николе Тесле Београду.

У САБОРНОМ ХРАМУ У ШАПЦУ: Промовисана књига Хрватима с љубављу

Фото: В.Митрић

 Том приликом, обраћајући се студентиима Више школе, Тесла им је поред осталог, рекао:

 - У вама гледам ја младо Српство, које има да ради на општем задатку свију Срба. Ви сте будућност Српства. Ја сам, као што видите и чујете, остао Србин и преко мора, где се испитивањима бавим.

- То исто треба да будете и ви, и да својим знањем и радом подижете славу Српства у свету - ово је, поред осталог, рекао на промоцији књиге „Хрватима с љубављу", знаменити шабачки историчар, Бранислав Станковић, који је са суграђанком, Александром Нинковић Ташић, свестраном инелектуалком, аутор тог дела.

Фото: В.Митрић

Промоција је одржана у порти цркве светих апостола Петра и Павла у Шапцу, где је ауторима на ваљаном и занимљивом делу честитао и захвалио се, у име свих, протојере стварофор Мирко Вилотић, секретар Епархије шабачке СПЦ.

Овде је свакако вредно помена и писма Теслине рођене сестре Марице Косановић, које му је упутила 25. јуна 1894. године - Читала сам онај твој чланак о Змају преведен у Србобрану, а Бог ти никад си га онако лијепо елегантно написао - прича Станковић.

Фото: В.Митрић

- Оно више вриједи за Српство него пуно великијех дела. За ово неколико година од како га ти прослави, поскочило је Српство у цијени пред странијем народима, а и Хрвати морају увлачити роге у се. Свакако не смију ти рећи више да си Хрват, него свуда веле, „наш дични, наш велики земљак…“

Оваквих и сличних доказа да је Тесла био не само Србин већ Србенда, има на сваком кораку, само ако неко хоће да их види.

Ти докази су сабрани и системтизовани у књизи „Хрватима с љубављу“ чији смо аутори колегиница Александра Нинковић Ташић и ја, а коју је објавила издавачке куће „Васкрсење“.

Фото: В.Митрић

Ова књига, писана хладне главе, чистог срца и мирне савести, требала би за сваког добронамерног човека, да стави тачку на расправу ком националном и духовном корпусу припада Никола Тесла.

 - Никад, али никад - подвукли су аутори - не треба да се заборави и увек треба изнова да се понавља, да су хрватске усташе почетком августа 1941. године, готово истовремено када су обављале клање Срба у глинској цркви, у Смиљану и околини убиле више од 500 Срба, само зато што су били Срби. - 

Међу  њима је,како су нагласили, било „и десетак њих из фамилије Тесла“.

 -  Да се којим случајем тог дана затекао у Смиљану сигурно не би боље прошао ни сам Никола - истакли су аутори.

Његов споменик у Госпићу су срушиле хрватске неоусташе почетком деведесетих година прошлг века и скинуле натпис са заједничке гробнице Смиљанчана побијених у Другом светском рату који до данас није враћен.

Иако су Теслина кућа и црква обновљени, гробница је и даље безимена, па туристи који због Тесле обилазе Смиљан не знају да су у гробници мученичке кости његових сродника и сународника. Верујем да би поред других чињења, за одбрану Теслиног српства, благотворно било да се његова урна коначно похрани у храм Светог Саве, јер Тесла је као што знате сахрањен по свим православним обичајима уз мелодију једне од најлепших српских песама „Тамо далеко“.

Фото: В.Митрић

Оног дана када смо створили Југославију, сматају аутори, „ добили смо карцином као народ, који је, након Другог светског рата, и доласка комуниста на власт у Србију, метастазирао“.

Његов утицај на растакње националног и духовног бића нашег народа је несагледив, и Бог свети зна до када ће се његове последице осећати, ако икада прођу. Само под тим и таквим условима, тачније речено окупацијом, могуће су овакве теме и разговори, у којима доказујемо шта је неко, за кога са сигурношћу знамо да је бистрог ума и чисте памети, као Иво Андрић, који је сам себе одредио и у више докумената уписао као Србина. Он се током Другог светског рата, поред тога што се у личну карту уписао као Србин, уписао и као атеиста, иако се до тада уписивао као римокатолик, јер, по његовим речима, због злочина који су извршени над Србима у НДХ он није желео да припада истој цркви којој припада Алојзије Степинац који ништа није учинио да заштити Србе. Увидом у његове аутографе видећете да је своја дела писао ћирилицом, а једина ствар коју је са собом понео на доделу Нобелове награде била је плоча „Марш на Дрину“ -истакао је Бранко Станковић.

Према његовим речима - нажалост, за један део овдашње културне јавности, искорењене из бића сопственог народа,  нема довољно јаког аргумента да одбрани било шта што нагиње ка српству и српском становишту. -

Њихов аутошовинизам је обрнуто сразмеран њиховој кроатофилији -сматра Станковић. Како другачије објаснити  чињеницу да двестота годишњица рођења највећег српског песника Петра Петровића Његоша, о коме је један од најбољих есеја написао управо Иво Андрић, готово да у Србији није ни обележена. А иако јесте, било је више него скромно за тако важан догађај у српској култури.

Исте те године у Београду је организован вишемесечни Фестивал писца посвећен Мирославу Крлежи, провереном србомрсцу, заштитнику Савића Марковића Штедимлије,  црногорског усташе и идејног творца Хрватске православне цркве у НДХ.

Аутори су подсетили да је „У Шапцу и Мачви отпочео је геноцид над српским народом у 20 веку“.

-Шабац  је у Великом рату изгубио половину свог становништва и готово је сравњен са земљом. Постао је симбол страдање и од предратног Малог Париза претворио се у српски Верден - навели су Нинковић Ташић и Станковић.

Те злочине су углавном починили Хрвати у аустроугарској војсци. Након рата, у знак помирења  српског и хрватског народа, у Шапцу је подигнут римокатолички храм Свете Ане. Ништа мање Шабац и Подриње нису страдали од Краљева и Крагујевца у Другом светском рату. Довољно је да  поменемо јадарска села Дргинац и Цикоте. У Драгинцу, у октобру 1941., убијено је око 3000 цивила, најмлађе дете било је старо два дана, а у Цикотама је у  једном дану убијено 150 деце млађе од 15 година,  што је јединствен пример у току целог Другог светског рата.

БОНУС ВИДЕО:

ВЕСЕЛА ЖУРКА НА ИБРУ: Одржан традиционални 33. "Весели спуст"


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЗОРАН ВАНЕВ: Од Јужне пруге до Швице (ФОТО)