МАЈА ГОЈКОВИЋ У ВРАЊУ: Отворена реконструисана зграда Музеја и нова етнолошка поставка (ВИДЕО)

Ј. СТОЈКОВИЋ

21. 03. 2022. у 17:42

СИМБОЛИЧНИМ пресецањем врпце потпредседница Владе и министарка културе и информисања Маја Гојковић званично је отворила реконструисану зграду Народног музеја у Врању и његову сталну етнолошку поставку. Савремена поставка садржи предмете из етнолошке збирке, која репрезентује јасну слику о Врању и повратак у некадашњи живот овог града.

МАЈА ГОЈКОВИЋ У ВРАЊУ: Отворена реконструисана зграда Музеја и нова етнолошка поставка (ВИДЕО)

Фото Ј. С.

Сачуван је амбијентални идентитет ентеријера зграде, који одсликава унутрашњост староградске врањске породичне куће. У улазном холу приземља, посетиоци могу да се упознају са музејском поставком и историјатом Пашиног конака. У самом Музеју су витрине са старом одећом и накитом и посебно вредним елементима женске градске ношње с краја 19. века.

Министарка Гојковић на отварању које је изазвало велико интересовање Врањанаца рекла је да због знаменитих Врањанаца који су име свог града пронели широм света, али на првом месту због оних који сада живе данас у Врању и због будућих генерација, овај град и овај део наше земље несумњиво заслужују музеј опремљен по највишим светским стандардима.

 

- Уз нову поставку и бројне друге програме које музеј организује, као што су предавања и радионице, отварају се разноврсне могућности за даљи развој културне сцене и још боље позиционирање Врања као града културе у домаћим и међународним оквирима. Томе ће свакако допринети и потпуно обновљено Народно позориште "Бора Станковић", бројни културно-историјски споменици и богато сакрално културно наслеђе у граду и околини. У том смислу, неопходно је да сви ми, министарство, локална самоуправа, установе, институције и појединци, свако у свом домену, наставимо да чинимо најбоље што умемо за нашу културу. На тај начин генерацијама које долазе предаћемо не само наслеђе које су нама преци оставили већ и оно што смо сами створили и што ће једнога дана такође бити део богате баштине наше земље - истакла је Гојковићева.

Министарка Маја Гојковић на отварању, Фото Ј. С.

Градоначелник Слободан Миленковић подсетио је да је ово здање упечатљиве архитектуре подигнуто у 18. веку. Сведок бројних друштвених и историјских промена, зграда је некада била дом врањске гимназије, а већ више од 60 година је и седиште Народног музеја.

Он је истакао да су деценијама уназад рађене само делимичне интервенције на згради.

- Најпре су, преко пројекта "Градови у фокусу", почели грађевински радови на самој згради, уз реконструкцију Музеј-куће Боре Станковића. Вредност је била скоро 10 милиона динара, од чега је из буџета града издвојено 1,5 милиона. Заједно смо привели крају и конзерваторске и санационе радове на унутрашњем уређењу сталне поставке Народног музеја. За ове намене, од министарства смо добили 24 милиона, док је из градског буџета издвојено близу шест милиона динара - рекао је градоначелник Миленковић.

Пашин конак

Пашин конак је здање у Врању које је саградио Рауф-бег Џиноли 1765. године. Конак се састоји од две зграде. У првој згради је садашња поставка и ту је некада био селамлук за боравак мушкараца, а у другој харемлук за пашине жене, чија је реконструкција започета јуче.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна