ПО БУРЕК КОД НУШИЋА: Како су се Смедеревци одужили највећем комедиографу српске књижевности

Јелена Илић

13. 03. 2022. у 07:54

БРАНИСЛАВ Нушић, који је Србима и српској књижевности завештао ванвременска ремек-дела, стасао је и деценију живота провео у Смедереву, o чему се мало или готово ништа не зна.

ПО БУРЕК КОД НУШИЋА: Како су се Смедеревци одужили највећем комедиографу српске књижевности

Чувени "Нушићеви дани", Фото Н. Живановић

Смедеревци су му се одужили школом која носи његово име, улицом и позоришним фестивалом, али и тајном масонском ложом, док се у кући, где се верује да је живео као дечак, данас пеку хлеб и бурек.

Нушић је рођен 1864. у Београду, као Алкибијад Нуша у цинцарској породици Ђорђа и Љубице Нуше. Његов отац, угледни трговац житом, убрзо после Нушићевог рођења, банкротирао је и изгубио богатство, те је породица била принуђена да се пресели у Смедерево.

О томе, у свом маниру, говори у "Аутобиографији" наш највећи комедиограф:

"Мој је отац био имућан трговац у Београду, и баш када сам ја требао да се родим, он банкротира па покупи сву своју банкарску имовину - у коју сам и ја спадао - и пређе у Смедерево да живи. Натерати ме да се родим под претпоставком да сам богатог оца син и онда, када сам већ рођен, када се већ не може натраг, ставити ме пред факат да сам пуки сиромах, то оцу нисам могао да опростим, утолико пре што је имао доста деце, па није међу њима морао баш мене изабрати да направи тако пакосну шалу."

Нушић читаву деценију живота провео у Смедереву Фото Н. Живановић

Због очеве "пакосне шале" Нушић је одрастао у Смедереву, где је похађао основну школу и прве две године гимназије. Овде је, хвале се Смедеревци, научио да пише, да би потом написао маестрална дела која су и данас актуелна. Верују овде да је инспирацију за ликове и паланачки менталитет добио баш у Смедереву.

Према "Аутобиографији", у којој описује почетке школовања, наводи да је четворогодишња школа, тада звана и знана као "школа код Горње ваге". Данашња смедеревска Гимназија, у коју је Нушић ишао само две године, тада се звала "реалчица". О овим годинама српског великана нема записа у градским архивама.

Смедеревци су се свом суграђанину "на одређено време" одужили невеликом улицом, једним од градских сокака надомак урбаног центра. И улица је у "нушићевском" маниру.

Има почетак, нема средину а има крај. Ломи се под углом, и има заправо два крака која нису повезана. Зато се и Смедеревци често буне зашто две Нушићеве улице на 50 метара једна од друге, а и таксисти често залутају. Као да је комедиограф тако хтео.

А на почетку Нушићеве улице је кућа у којој је, наводно, провео детињство. У то би свако могао да се увери јер на кући стоји табла на којој баш то пише. Међутим, и овде као да је сам Нушић умешао своје комедиографске прсте. Наиме, познаваоци прилика кажу да ово није Нушићева кућа, упркос чињеници да су градске власти "решиле да буде" и тако је обележиле.

- Заправо се прецизно не зна где је тачно била Нушићева кућа. Зна се да је била негде на тој локацији, и пошто у ближем окружењу нема друге која би личила на стару кућу, пала је одлука да то буде баш ова - прича директор Регионалног завода за заштиту споменика културе Дејан Радовановић, не спорећи да је кућа под режимом заштите ове институције.

Свакако, Нушићева кућа данас је једно од посећенијих места, али не због тога што је ту музеј или макар спомен-соба. Ту је пекара у коју Смедеревци и путници намерници, баш бројна публика, улазе по бурек, кифле, хлеб. Нажалост, у пекари нема специјалитета са Нушићевим именом. Истине зарад, тренутно су се овде фуруне охладиле, и хлеба нема. Прича се, инспекција "забранила" Нушића.

Популарна пекара тренутно закатанчена, Фото Н. Живановић

Смедерево се комедиографу одужило и позоришним фестивалом "Нушићеви дани", а и једна школа носи његово име. Ипак, није се на овоме завршило помињање Нушића.

- Основана је тајна масонска ложа која је понела Нушићево име, пошто је, уз све друго, Брана био и слободни зидар. Никада у историји овог града у њему није било масонске ложе до тада - каже локални новинар, Мирослав Ђорђевић. И заиста је тако. На интернету се може наћи да је "Ложа Бранислав Нушић Оријент Смедерево" основана 27. дана месеца септембра 6011. у Ор. Смедерево под бројем 32. и са именом нашег књижевног великана и брата Бранислава Нушића."

Шта би на ово рекао, да може, "привремени Смедеревац" и да ли би био члан друштва "посвећених људи на добром гласу", не можемо знати, али наслутити можемо читајући његова дела.

АНЕГДОТА СА НАСТАВНИКОМ

ПРИЧА СЕ да је у смедеревској школи, на часу српског језика, док су обрађиване народне пословице, Нушић због несташлука био прозван да каже неки пример:

- Колико будала пита ни сто паметних не могу да му одговоре одговорио је Нушић.

Наставник се нађе у чуду и замисли да Нушић овом пословицом циља на њега па рече: "Да чујем још један пример Нушићу". "Паметном је довољна и реч", мирно ће Нушић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)