ТРЕЗОР УЗВИШЕНОСТИ ДУХА: Министарка културе Маја Гојковић отворила Салон Ото Бихаљи Мерин у Немањиној улици у Београду

М. А. К.

10. 03. 2022. у 22:49

ГОТОВО читав век Ото Бихаљи Мерин био је јединствена појава на домаћој културној сцени. Ренесансна личност, вишеструко талентована и надарена, успео је да се оствари у свему чиме се бавио. А био је много тога.

ТРЕЗОР УЗВИШЕНОСТИ ДУХА: Министарка културе Маја Гојковић отворила Салон Ото Бихаљи Мерин у Немањиној улици у Београду

Министарка Гојковић отвара Салон Oто Бихаљи Мерин / Фото Министарство културе

Отварајући вечерас Салон који носи име једног од наших најугледнијих интелектуалаца, на београдској адреси Немањина 3, коју сматра важним местом на културној мапи Београда и Србије, ово је, између осталог, рекла Маја Гојковић, потпредседница Владе и министарка културе и информисања.

- У младости пилот ратног ваздухопловства, потом заједно с братом Павлом оснивач "Нолита", највише је остао упамћен као књижевник, публициста, историчар уметности и ликовни критичар - додала је министарка. - И увек, шта год радио и где год боравио, био је заклети антифашиста и борац за слободу и правду. Није нимало случајно ни претенциозно то што га је Артур Кеслер сматрао легендарном личношћу Париза и Берлина тридесетих година 20. века, нити то што је Томас Ман за њега рекао да је један од најбољих стилиста немачког језика.

Салон, односно стан у коме је последње деценије свога живота провео организатор Прве светске изложбе наивне уметности (у холандском граду Кнок ле Зуту, 1958), промотер и заштитник самоуких аутора, са својом супругом Лизом, његова ћерка Мирјана Бихаљи и зет Герхард Шоенбернер, поклонили су Музеју наивне и маргиналне уметности из Јагодине. Вечерас је ту отпочео циклус "Разговори о уметности", а Ивана Башичевић Антић, директорка МНМУ, истакла је:

- Уметност је за њега значила исто што и политика, а то је моћно оружје у борби за праведније друштво, јер су се управо о његовом животу и раду ова два тока спојила у један и том току посвећујемо данашњи скуп - нагласила је историчарка уметности чијег је деду Илију Босиља, нашег светски славног наивног ствараоца, Бихаљи страствено подржавао, а са њеним стрицем Димитријем Башичевићем Мангелосом делио схватања о модерној уметности.

Први разговор у Бихаљијевом животном и радном простору, који је својеврсни трезор уметничких дела, књига, рукописа, фотографија, писама (иначе, библиотеци музеја у Јагодини даривао је и легат који садржи 1.373 каталога и књига, 885 фотографија, 375 слајдова и 40 фасцикли рукописа) за тему је имао један његов цитат "Ја живим са уметношћу". Своја сећања на сарадњу и пријатељство са Бихаљијем (1904-1993) са публиком су поделили кустоскиња Биљана Томић и професор Јеша Денегри.

У СВЕТСКОМ ВРХУ

МЕЂУ признањима које је стекао су и неке од најзначајнијих међународних награда, као што је Хердерова, коју је шездесетих година добио у Аустрији за "споразумевање народа посредством уметности", а као први Југословен у Немачкој је добио "Крст за заслуге у одбрани немачке уметности од нацизма". Дружио се и дописивао са неким од највећих мислилаца и уметника свога времена, од Томаса и Хајнриха Мана, Брехта, преко Малроа, Сартра и Максима Горког, Хемингвеја, до Фокнера и Пикаса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)