О ЛЕПОТИ ЖИВОТА И СМРТИ: Велике изложбе у Лондону, Бечу, Токију: Ван Гогови аутопортрети, Фројд и Дали, Херстов трешњин цвет

Миљана Краљ

22. 02. 2022. у 12:19

ИЗА холандског сликарског генија остала је само једна фотографија, на којој је он још голобради деветнаестогодишњак, па о томе како је изгледао Винсент ван Гог свет има представу само на основу његових аутопортрета.

О ЛЕПОТИ ЖИВОТА И СМРТИ: Велике изложбе у Лондону, Бечу, Токију: Ван Гогови аутопортрети, Фројд и Дали, Херстов трешњин цвет

Надахнуће Демијана Херста, Фото Инстаграм

Тачније, данас знамо само како је сам себе видео: различито на сваком од 37 аутопортрета, насталих од пролећа 1886. до ране јесени 1889, нешто мање од годину дана пре него што се убио у 37. години (у јулу 1890.)

На по обиму малој поставци, у само две собе лондонске галерије "Корталд", изложен је, од 3. фебруара, највећи број његових аутопортрета на једном месту. Уз 16 дела на којима је сликао самог себе, представљене су још два његова платна. На једном је чувена Ван Гогова столица, а на другом је урадио портрет свог пријатеља, белгијског сликара Еугена Боша.

Други велики куриозитет изложбе је што су први пут, један поред другог, последњи аутопортрети, а урадио их је у психијатријској болници у Сен Ремију, 1889. године.

Салвадор Дали и Сигмунд Фројд, Фото Library of Congress

Насликани у размаку од само неколико недеља, аутора представљају у дијаметрално супротним тоновима и расположењу - један је изразито суморан, док се на другом, ипак, помаља светло. Први је данас у власништву Националног музеја уметности, архитектуре и дизајна из Осла, а други Националне уметничке галерије Вашингтон Ди-Сија. После више од 130 година од настанка "сусрели" су се у Лондону, где су у "Корталду" постављени и најранији аутопортрети, са равним и са сламеним шеширом, из 1886. односно 1887. године.

А Лондон је и место где су се 19. јула 1938. срели Салвадор Дали и Сигмунд Фројд. О утицају оца психоанализе на дела славног надреалисте говори актуелна изложба у бечком музеју "Белведере". На поставци "Дали-Фројд. Опсесија", од краја јануара, представљено је двадесетак слика, али и радови на папиру и документарни материјал, који објашњавају везе између ликовних визија ексцентричног Шпанца и његовог разумевања Фројдовог "Тумачења снова", на коме је, између осталог, развијао своју поетику. Језгро поставке односи се на њихов сусрет, који су организовали Далијев енглески патрон Едвард Џејмс (неки кажу и љубавник), и аустријски писац у егзилу Штефан Цвајг.

Долазећу у Фројдову кућу, Дали је дворишту запазио бицикл на чијем седишту је била флаша вруће воде, на којој је стајао живи - пуж. Касније се уметник који је Фројда нацртао са лобањом у облику пужеве кућице, присећао: "Супротно мојим надама, мало смо разговарали, али смо се споразумевали очима". За језик споразумевања изабрали су француски, којим ни 82-годишњи психијатар, ни 48 година млађи сликар нису добро владали. Током сусрета, Дали је направио и један цртеж свог домаћина, који је Фројдов музеј сада позајмио "Белведереу" за актуелну поставку.

НАДРЕАЛИЗАМ "Одраз лабуда у слоновима" на изложби у "Белведереу", Фото Fundaci Gala-Salvador Dal Bildrecht, Wien 2021 Foto Robert Bayer, Bildpunkt

Један од најмасовнијих догађаја у Јапану, пролећни фестивал који слави цветање трешње, ове године обележиће и изложба једне од највећих звезда светске ликовне сцене, кортадикторног британског уметника Демијана Херста. Аутор кога су прославили радови за које је користио мртве животиње у формалину, на својој првој јапанској изложби, од 2. марта до 23. маја, у Националном уметничком центру у Токију, изложиће велика платна, са трешњом у цвату.

Последњи Ван Гогови аутопортрети, Фото Приватна архива

Према речима самога уметника на овој серији од 107 слика радио је пуне три године, и завршио је у новембру 2020.

- Цветање трешње говори о лепоти и живота и смрти - истиче Херст о циклусу премијерно представљеном у париској Фондацији "Картије".

- Реч је о жељи и начину на који обрађујемо ствари око себе и у шта их претварамо, али и о сулудој визуелној пролазности лепоте - дрвета у пуном лудом цвету на ведром небу.

"Нарцис" у Ослу

НА сусрет са Фројдом, Дали је понео са собом тек завршену слику "Метаморфоза нарциса".

Славни психијатар сматрао је како би било занимљиво његовом аналитичком методом истражити како је слика настала. Она се, међутим, није нашла на поставци у Бечу, зато што је Тејт музеј, у чијем је сада власништву, већ позајмио Мунковом музеју у Ослу, за изложбу "Дивље око", о везама надреализма и симболизма.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВОДИТЕЉКИ СЕ СТАЊЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО И ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАНА: Нажалост, тек кад је касно схватимо да је здравље најважније