ПЕСНИЦИ УСКРАЋЕНИХ ЖИВОТА: Необична антологија "Кад млидијах", коју је приредио Петар Жебељан

Драган Богутовић

11. 01. 2022. у 10:33

АНТОЛОГИЈУ од 57 песника са исто толико песама сачинио је Петар Жебељан (1939), истакнути песник и приповедач, назвавши је према чувеним Бранковим стиховима "Кад млидијах".

ПЕСНИЦИ УСКРАЋЕНИХ ЖИВОТА: Необична антологија Кад млидијах, коју је приредио Петар Жебељан

Фото Приватна архива

У књизи, у издању УКС, су познати, али много више заборављени аутори, од 18. века до данас, који нису доживели ни 40 година живота. Има и оних који нису поживели ни 30, па ни 20 година.

Уз стихове, приређивач је дао и врло кратке и ефектне биографије, а, за "Новости", каже:

- Много је песника о којима има мало података, јер им је кратак живот ускратио могућност да оставе виднији траг и дело трајније уметничке вредности. Неки су се утопили у мору, на језеру или реци, неке су разбојници лишили живота, неким је живот прекратила болест, најчешће туберкулоза, а неки су сами себе казнили. На срећу има и оних који су за мало година оставили обимно и грандиозно дело, које није прекривено прашином заборава. Међу њима су Његош, Бранко Радичевић, Милутин Бојић, Душан Васиљев, Бранко Миљковић...

Фото Приватна архива

Антологију отвара песма Алексија Везилића (1753-1792), који је писао родољубиве стихове о српским манастирима, светитељима и јунацима. Његова збирка "Краткоје написаније о спокојној жизни", објављена 1788. прва је књига ауторске лирике у српској књижевности. Писана је у духу класицизма, античким метрима.

Рођен у Лици, школован у Далмацији и Италији, Јован Дошеновић (1781-1813), први је у српској књижевности писао сонете, а један је посветио Јовану Рајићу. Сматра се да је аутор прве студије о поезији, објављене 1809. под насловом "Предисловје Лиричерскије пјенија".

Његов нешто млађи сабрат по перу, Јефтимије Поповић (1797-1833), учетељевао је по српским селима и у Трсту, а потом отишао у Црну Гору да организује школство. Живот му је мучки прекинут током одласка у поверљиву мисију у Србији. На путу преко Санџака, двојица његових пратилаца, Бошњак и Србин, убили су га мислећи да код себе има доста новца. Нашли су врло скромну суму, а њихов злочин изашао је на виделу.

Само 21 годину имао је Стефан Стефановић (1807-1828), када му је живот одузела туберкулоза. Ипак, уз песме успео је да током студија филозофије и права у Будимпешти, да напише прву српску романтичарску трагедију "Смерт Уроша Петаго, последњег цара сербскаго". У тој драми, коју су са великим усплехом изводили новосадски аматери, играо је Краљевића Марка. Још мање је поживео Павле Поповић Шапчанин (1827-

-1847), старији брат знатно познатијег Милорада Поповића Шапчанина. Писао је још као гимназијалац, са својим другом Светозаром Милетићем, покренуо је "Славјанку", где је објавио 11 песама. Тешко болестан од туберкулозе, узалуд је уз подршку Бранка Радичевића, тражио помоћ од кнеза Михаила Обреновића, а некролог му је написао песник Јован Илић. Његов готово вршњак Владимир Николић (1829-1886), правник по струци, објавио је збирку "Бршљани" (1863) у којој је и песма "На те мислим када зора свиће" која је изузетно успешно компонована и живи и данас.

Бранко Миљковић, Гаврило Принцип, Милена Павловић Барили, Фото Промо

У народу је остало и неколико компонованих песама потпуно заборављене Драге Дејановић Димитријевић (1840-1871) која је једно време била глумица Српског народног позоришта, али је театар напустила због нарушеног здравља. Била је истакнута активисткиња покрета Уједињена омладина српска и прва српска феминисткиња. Из збирке "Списи", објављене 1869. неколико песама је компоновано, а у антологији је најпознатија од њих "Једно момче црна ока". Поменутом омладинском покрету припадао је и Дамјан Павловић (1840-1866), који је радио као инжењер у Београду. Уз Лазу Костића важио је за најзначајнијег представника омладинске поезије друге половине 19. века и ко зна какве би песничке висине досегао да због несрећне љубави није дигао руку на себе.

Један од најобразованијих људи свог времена Милош Перовић (1874-1918) докторирао је у Лајпцигу са тезом о Доситеју као педагогу, држао професуру у Ужицу, Чачку, Скопљу и Солуну, а умро од рана задобијених у Великом рату. Стигао је да објави две књиге песама, једну трагедију и две комедије.

Годину дана после смрти даровите Станиславе Коче (1880-1905) изашла је њена збирка "Посмртне песме". Дубоко несрећна, песникиња је извршила самоубиство у 25. години. Њен готово вршњак Јаков Шантић (1882-1905) минуо је светом исте године. Најмлађи брат славног Алексе Шантића остао је упамћен као младић немирног духа, склон сањарењу.

Напустио је гимназију и прикључио се једном путујућем мостарском позоришту, са којим је ишао по Србији, не водећи много рачуна о већ нарушеном здрављу. У Женеви је друговао са Јованом Дучићем, лечио се у санаторијуму, умро у Малом Лошињу и за живота објавио више од сто песама.

Три књиге песама стигао је да напише Амбро Марошевић (1949-1977) који је припадао последњим београдским књижевним боемима. Отац му је био Хрват, мајка Српкиња, а из Славоније дошао је у Београд на студије филозофије. Живот је окончао тако што се бацио под аутомобил који је јурио улицом о чему су сведочанствпо оставили његови другови Предраг Богдановић Ци и Милосав Кнежевић Кнез. Од живота, односно од како је говорио "превише разумне стварности" одустао је и Миливој Дражетин (1952-1980) и то само са 18 година. Иза њега је остала фасцикла песама и текстова, а Перо и Милош Зубац, отац и син, изабрали су оне највредније па су тако стигле пред читаоце. Није претерано рећи да је Дражетинова лирика била и остала међу најузбудљивијем поетским остварењима у књижевности његовог доба, истиче Жебељан.

Песник и студент филмске режије Милан Миладиновић (1976-2002) био је жртва трагичног стицаја околности. Радио је једној мењачници када је упала пљачкашка банда и један од нападача хицем из аутоматске пушке погодио га право у срце.

У књизи су заступљени и Гаврило Принцип (1894-1918), који је своју безимену песму, како је неко записао, ноктима угребао на зиду тамнице у којој је био заточен, Коста Абрашевић (1879-1898), први српски револуционарни песник, Душан Срезојевић (1886-1916) чија се "Безимена песма" налази у скоро свим антологијама модерне српске поезије. Умро је у душевној болници.

Поете рокери

Међу одабраним песницима су и познати сликари Леонид Шејка (1932-1970) и Милена Павловић Барили (1909-1945) која важи за прву српску надреалистичку песникињу. Са само седам година писала је стихове и оставила 60 песама на четири језика. Своје место нашли су и музичари Славиша Николин Живковић (1953-1999), рокер, клошар, учитељ зен будизма, радник треће смене, Милан Младеновић (1958-1994), први наш рок музичар и Ненад Радуловић (1959-1990), звани Неша Лептир, композитор и певач групе "Последња игра лептира".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)