ИНТЕРВЈУ Милорад Милинковић: Деца “Сложне браће” ништа нису научила

МАЈА ЈЕШИЋ

07. 08. 2021. у 15:46

ЉУДИ у Србији мисле да је он најпаметнији, јер све зна. Пресрећу га на улици са "трик" питањима да га ухвате (безуспешно) у незнању, као једном када су га питали за девојачко презиме Јованке Броз.

ИНТЕРВЈУ Милорад Милинковић: Деца “Сложне браће” ништа нису научила

Фото Војислав Данилов/Промо

Квиз "Потера" донео му је нову медијску пажњу, и редитеља Милорада Милинковића широкој публици представио из до тада непознатог угла. Годинама је пунио биоскопске сале својим филмовима ("Мртав ладан", "Потера за срећком", "Читуља за Ескобара", "Здухач значи авантура"), био успешан са серијама "Црни Груја 2", "Дангубе", "Надреална телевизија", и многим другим пројектима. Матурант чувене београдске Математичке гимназије, одлучио је да заврши режију на Академији уметности у Новом Саду. Милинковић је и сценариста, писац, критичар, гитариста, коменататор утакмица Бундеслиге на Еуроспорту.

У разговору је непосредан, лежеран,као неко ко влада - стварима, редитељском палицом, знањем, хумором. Пре непуна два месеца, окупила се овдашња "бундеслига" стваралаца и снимила серију "Сложна браћа - Тhe Nekst Đeneraтion". Милинковић је био капитен. О раду на култној серији говори ексклузивно за "ТВ новости".

* После скоро два месеца завршено је снимање серијала "Сложна браћа - Тhe Nekst Đeneraтion". Да ли можете да посложите своје редитељске утиске? Како је било радити на овом пројекту?

- Било је јако лепо. Надам се да смо урадили добар посао. Екипа људи која се састала на овом пројекту је сама по себи изузетна. Сваком од нас је била част да ради са овим другима. Неле и ја смо стари сарадници, већ дуго година радимо разне ствари, као и Коља (Никола Пејаковић) и Марко Гверо. Скупили су се пријатељи, управо тако.

* Др Неле вас је позвао, и шта вам је рекао?

- Са Нелетом сам почео да радим спотове још 90-их, после смо радили "Надреалну телевизију". Велика ми је част што сам радио и што радим с њим, јер његова биографија говори сама за себе. Осим што смо пријатељи, и као сарадници се добро разумемо. Када ме је позвао и рекао: Види, радимо нову "Сложну браћу", мени је то било супер. Увек је проблем када се раде наставци серија које су биле ултра популарне. Ово је директни наставак, то је нешто што има врхунски статус, нешто што су људи много волели и воле да гледају, а треба да пробате да будете бар квалитетни као оригинал. Када ме је позвао, прво што сам му рекао је: "Чекај, чекај, чекај... како ћеш сада да правиш наставак нечега што је снимано за време рата, прошло је више од 25 година, другачије су околности". А он ме пита - "Јел се шта променило?" Ја размислим три секунде и кажем - "Није".

Фото Војислав Данилов/Промо

* Да ли је вама, као ствараоцима, било јасно да је враћање на "ондашњу" енергију, емоцију, сукобе "Сложне браће", немогуће? Или вам се чини да је, и после 25 година, већина ствари остала иста?

- Односи су остали исти, ово су само нове генерације. Технологија се променила, али базично се ништа није променило, генерално се ништа није променило од праисторије до данас.

* Зашто сте се одлучили да свака од 12 епизода буде самостална прича и драматуршки заокружена целина, и поред линеарности радње током целе приче?

- Ја сам добио готов сценарио, мислим да је то добра одлука јер серијал има форму коју можете да гледате и "на прескок", а биће вам драго и да гледате у континуитету. Пружамо гледаоцима обе могућности, и да је гледају линеарно, како се то данас каже "бинџују", и да открију те ствари које се развијају из епизоде у епизоду. Епизоде би требало да трају око 45 минута. Ја гледам неке енглеске серије где једна траје 58 минута, следећа 40, па 55. Зависи од уметничке целине. Било би лепо да сачекамо да тај тренд дође и у Србију. Десетак година идем наоколо и објашњавамо људима да су мини серије будућност.

* Шта преокупира децу "сложне браће", чиме се они баве, кога варају, за шта се отимају? Настављају ли само традицију очева, ситних ухљупа, улизица, муљатора? Да ли су "сложна браћа" изродила неко дете са врлинама?

- Јесу у овој трећој генерацији. Ови што су наследили прву "сложну браћу", њихова деца, они су исти. Али хоћемо, ипак, да задржимо наду, постоје два лика која су светле тачке, то су та млада конобарица и најмлађи члан породице Халимић, Мирсад, илити Мили, њих двоје се јако воле, и они су нека врста прозора, светлости, нада да ће та нека још новија генерација бити добра и да неће успети да их искваре ови матори. Е, а то ћемо да видимо у следећем серијалу. За сада су они противтежа, неки контратег овим поквареним муљаторима. Светла тачка су то двоје младих.

* Главни актери серије су деца ликова из првог серијала. Ваше колеге из серије рекле су ми да њихова деца ништа нису научила од својих родитеља. Како је то могуће, јел то наша столетна прича, менталитетска? Чиме ви објашњавате нашу суштинску непроменљивост?

- Па, ту има две ствари. Прво да су научили нешто од својих родитеља, ми не би могли да правимо серију (смех). А друга је реална. Цео свет ништа није научио стотинама година. Ми Балканци смо само мало живописнији, и мало се јаче виде те наше негативне особине, које су на Западу исте такве, ако не и горе, само их боље крију.

* Ликови су мало "померени", "необични", "ишчашени"... Да ли су сценаристички, драматуршки грађени као гротескни, пародирани, горко-црнохуморни или фарсични?

- Они су врло близу реалности, колико год нам се чинили фарсични. Наравно, ради се о комедији, али у суштини видећете да су ти проблеми болно реалистични, иако ова серија уопште није реалистична. Али комедија за то и служи, да нам на неки јаснији и видљивији начин покаже наше стварне мане. Али мало увећано, као оно огледало што увећава. Ови наши ликови су врхунски муљатори, они су апсолутни мејнстрим. Сви су представници неких комора, институција, бизнисмени, врло успешни људи, како се на Балкану то подразумева, сналажљиви. Нема бољег терена за њих од овог нашег, јер не спутавају их претерано закони. Смешно је то што им се свака идеја и акција изјалови, али они гурају даље, у следећој епизоди они већ имају нове идеје. Као и у "Мућкама", Дел Бој у свакој новој епизоди има нову идеју, која му се изјалови. То није само наш специјалитет.

Фото Војислав Данилов/Промо

* Да ли је жанр комедија, црнохуморна комедија, вама најближа као уметнички израз, начин на који гледате на свет? Да ли вас је некада привукла нека тема, где нема места забави, неки драмски текст?

- Следаћа ствар коју радим, и очекујем почетак снимања за месец и по дана, је чиста драма. Радимо филм и серију о атентату на Кнеза Михаила, што уопште није весела ствар. Биће филм и мини серија од пет епизода. Телеком ће бити продукциона подршка. Завршавамо кастинг.

БЕОГРАЂАНИ И МЕТРОПОЛА

* ЗА вас кажу да сте добри чувар београдског духа. Шта и кога данас чувате? Ко и шта чини београдски дух 2021? Јесте ли можда ви одустали од те синтагме "београдски дух"?

- Никада нисам употребио синтагму "београдски дух", нити бих је употребио. Моји родитељи су досељеници. Ја сам прва генерација рођена у Београду. Осећам се Београђанином утолико што сам рођен ту, и што цео живот живим у Београду. Мрзим ту врсту затварања "ми Београђани". Добра ствар код метрополе је та што упија све људе који дођу са стране и њихове енергије. Ево, погледајте сараднике на пројекту који смо завршили, шта ћемо да кажемо, и Коља и Неле. Ја и не мислим да градови имају неки посебан дух. Град чине људи који у њему живе, а они који у њему живе су дошли са свих страна. Та врста идеје да је град живо биће, није ми баш блиска.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)