МУЗИЧКО БЛАГО БЕЉАНСКОГ: Изложба старих грамофонских плоча у галерији САНУ (ФОТО)

А. В.

22. 06. 2021. у 08:23

ИЗЛОЖБА "Музички интермецо: колекција грамофонских плоча Павла Бељанског" ауторке Јасмине Јакшић Субић биће отворена вечерас у 19 часова у Галерији САНУ.

МУЗИЧКО БЛАГО БЕЉАНСКОГ: Изложба старих грамофонских плоча у галерији САНУ (ФОТО)

Фото. Н. Скендерија

Посетиоци ће све до 22. августа моћи да обиђу поставку, али и да присуствују ауторским тумачењима, музиколошким предавањима и различитим концертима. На свечаном отварању ће говорити академик и председник САНУ Владимир Костић.

После премијерног приказивања у Новом Саду током 2020, ова изложба "Музички интермецо" у допуњеној варијанти сада гостује у престоници, када Спомен-збирка Павла Бељанског обележава 60 година од отварања за јавност. Ауторка изложбе и виши кустос у Спомен-збирци Павла Бељанског Јасмина Јакшић Субић истакла је јуче на конференцији за медије да ће у оквиру поставке бити приказана једна од не толико познатих плоча Бељанског, које не могу да се виде у сталној поставци.

- Реч је о шелак плочама, које су направљене пре винила, у периоду од 1925. до 1940. године - наводи ауторка. - Колекција обухвата више од 90 снимака за слушање на брзинама од 78 и 80 обртаја у минути, издања класичне музике чувених светских компанија "Колумбија Рекордс", His Master's Voice, "Пате" и "Полидор". То су чувена дела представника барока, бечког класицизма, романтизма и раног 20. века међу којима су Бах, Хендл, Хајдн, Моцарт и Бетовен, којег има највише у колекцији. Занимљиво је да је међу њима највише издања из 1927. године, када је обележена годишњица Бетовена.

Ауторка је подвукла и да су све плоче од шелака јако добро очуване, иако су направљене од кртог материјала и "преживеле" период од 1940. до данас.

Захваљујући Бељансковој колекцији грамофонских плоча сазнајемо да су га поред антикварница и галерија слика занимале и продавнице плоча, па тако знамо где се кретао када је боравио у Риму, Паризу, Фиренци, Београду, Љубљани и Загребу. У Београду недалеко од галерије САНУ налазила се чувена продавница Јехтема Павловића где су се куповале плоче које се налазе управо овде у поставци. Када буду видели златни печат на издањима, посетиоци ће знати да су питању издања из Павловићеве радње.

Координатор Катарина Живановић из Галерије САНУ навела је да је сасвим природно да изложба која се зове "Музички интермецо" буде у Галерији САНУ с обзиром на то да се овде традиционално понедељком и четвртком одвијају музички концерти:

- Желели смо да угостимо изложбу која би спојила ликовну и музичку делатност саме галерије. Осим тога било нам је важно да се прикаже једно ново разумевање наслеђа Павла Бељанског, затим време у коме је живео, да се боље разуме сам колекционар, његова страст и љубав према уметности - рекла је Живановићева.

Управница Спомен-збирке Марина Квас истакла је да је отварање изложбе на данашњи дан, 22. јуна, и један вид обележавања рођендана Павла Бељанског, који је рођен 19. јуна 1892, у Великом Градишту, управо са овом колекцијом плоча из његове личне збирке.

Изложба ће бити отворена од уторка до недеље (10.00-21.00), осим четвртком када ће Галерија радити до 16.00. Улаз је слободан.

ЗАДУЖИО СРПСКИ НАРОД

КАО дипломата од каријере, Павле Бељански је задужио српски народ, нарочито захваљујући реткој и посебној љубави према сакупљању уметничких дела и истанчаном укусу с којим их је бирао. Између 1892. и 1919. године боравио је у Свилајнцу с породицом, затим у Београду и Паризу на школовању, а учествовао је и у Првом светском рату и одласку на Крф сa српском војском. Између два светска рата (1919-1941) Бељански током дипломатске каријере проводи у европским центрима (Стокхолм, Варшава, Берлин, Беч, Париз, Рим) и у Београду, где му је био дом. Уз непрекидно напредовање у служби, постепено формира колекцију савремене југословенске уметности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!