"СТРАЖАР" НИЈЕ ПРОКРИЈУМЧАРЕН: Нема кривичног дела приликом уноса слике Паје Јовановића у Србију

С. Ј. М.

01. 11. 2022. у 06:31

ВИШЕ тужилаштво у Београду утврдило је да нема елемената кривичног дела за које би Никола Ковачевић, бивши градски секретар за комуналне и стамбене послове Града Београда, којем је у јулу прошле године на београдском аеродрому привремено одузета уметничка слика "Стражар" Паје Јовановића, могао кривично да одговара.

СТРАЖАР НИЈЕ ПРОКРИЈУМЧАРЕН: Нема кривичног дела приликом уноса слике Паје Јовановића у Србију

Уметнина заплењена на аеродрому "Никола Тесла", Фото П. Милошевић

Како нам је речено, против њега није ни поднета кривична пријава, већ је Више тужилаштво проверавало на основу извештаја Управе царина и података Агенције за сузбијање корупције да ли је у Ковачевићевим радњама приликом уношења слике у Србију било елемената кривичног дела. Сумњало се на кријумчарење, могућу и корупцију, али је на крају утврђено да тога није било.

Против Ковачевића се због царинског прекршаја, јер није пријавио слику и на њу платио царину, води прекршајни поступак у Прекршајном суду у Београду. Он још траје, а према закону, може му се изрећи новчана казна у распону од једноструког до четвороструког износа вредности робе која је предмет прекршаја.

Ковачевић је слику на аукцији у Бечу купио за 137.500 евра и царина коју је требало да плати износила је око 30.000 евра. Слика му је привремено одузета док се не заврши судски поступак и с обзиром на то да је реч о вредном уметничком делу, које захтева и посебне услове чувања, она се налази у трезору Народне банке Србије.

Уметнина заплењена на аеродрому "Никола Тесла", Фото Танјуг, Министарство финансија,Управа царина

Адвокат Веселин Церовић каже нам да је од самог почетка било јасно да нема кривичног дела кријумчарења, јер слика Паје Јовановића није роба чији је промет забрањен, без обзира на њену вредност.

- То није дрога, нити 200 комада парфема, већ легално купљена слика, за коју је Ковачевићу у Аустрији враћен и ПДВ - каже Церовић.

- Кријумчарење је бављење незаконитим преношењем робе и мора се доказати умишљај.

Ковачевић је донео ремек-дело, које ће остати у Србији, јер је национално благо и никада неће добити дозволу да се изнесе. Он је то свесно унео и то није кријумчарење, већ му за то треба захвалити.

Међутим, код је реч о царињењу, свако је дужан да пријави шта преноси и ако то није урадио, мора да плати казну. Ковачевић је слику димензија 70 са 56 центиметара унео спаковану у кофер са пртљагом. Пошто није пријавио робу чија је вредност већа од 100 евра, направио је прекршај. Такође, код себе је имао 15.500 евра, које исто није пријавио, а према прописима, дозвољено је уношење до 10.000 евра. Све преко се задржава док се не оконча прекршајни поступак.

ТРАНСПОРТ СА КОШУЉАМА

ЗАНИМЉИВО је и да Ковачевић, за којег кажу да је колекционар, што су били и његови родитељи, тако вредну слику није транспортовао у конзерваторској кутији, већ ју је ставио са гардеробом и личним стварима.

Стручњаци објашњавају да таква вредна дела треба да се носе у посебно напуњеним паковањима од иверице и лесонита, испуњеним силиконском пеном, како би се спречило да се платно додирује са било каквим другим површинама. Наводе да је то занемарљив трошак у односу на вредност дела.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)