ПЕШАЦИ КРИВИ ЗА УДЕС? Поднете жалбе на пресуду за саобраћајну несрећу у Сурчину
ОДБРАНА Вујадина Дамјановића и Више тужилаштво у Београду жалили су се Апелационом суду на првостепену пресуду, којом је он осуђен на две и по године затвора за тешко дело против безбедности саобраћаја. Он је 25. фебруара 2023. године својим џипом на коловозу у Сурчину ударио двоје пешака Светлану Ковачевић (54) и њеног супруга Николу Ђокића (60), па је жена три дана касније од задобијених повреда преминула. Она је јавности позната као мајка осморо деце.
Фото: Друштвене мреже
Дамјановићев бранилац Дејан Грујић тражио је у жалби да се пресуда преиначи и он ослободи или да се предмет врати на поновно суђење. Он сматра да је суд погрешно тумачио као непрописно његово кретање ближе десној ивици коловоза, иако је то према Закону о безбедности саобраћаја предвиђено и пожељно.
- Кретао се дозвољеном брзином од 50 километара на час, а пешаци су уместо шљунканом површином поред асфалата ишли по коловозу и то жена метар улево од десне ивице коловоза, а мушкарац пола метра. То је несумњиво утврђено вештачењем. Иако се он кретао исправно и праволинијски, суд наводи да се кретао ближе средини коловоза, незгода се не би ни догодила и тако се бави нагађањима "шта би било, кад би било" - навео је Грујић у жалби.
Такође се наводи да је Дамјановићев пропуст што у неосветљеној улици критичном приликом није имао упаљена дуга већ кратка светла, али суд није утврдио зашто је имао кратка. Његов бранилац указује да џип који је возио има подешено аутоматско регулисање дугих и кратких светала, али суд није утврђивао да ли је тај систем тада радио.
Одбрана не спори да је Дамјановић возио под дејством алкохола, али указују да то није узрок саобраћајне незгоде, већ што су се пешаци по мраку у тамној одећи кретали непрописно по коловозу и то десном страном, а не левом у сусрет возилима.
Тужилаштво је тражило да се Дамјановићу повећа изречена казна. Они сматрају да суд није довољно ценио отежавајуће околности, пре свега стање тешке алкохолисаности у којем је возио. У жалби су указали да се изреченом казном не постиже одговарајућа превенција, друштвена осуда и учвршћује обавеза поштовања закона.
Препоручујемо
У Новом Пазару ухапшене две особе због погибије радника на градилишту
27. 06. 2026. у 00:18
ИСТРАГА УБИСТВА АЛЕКСАНДРА НЕШОВИЋА : Данка Вуковић испричала да је послала новац и томпусе, а не пиштољ
26. 06. 2026. у 20:00 >> 20:15
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)