РЕКТОР ЗАДРЖАН, ДЕКАН НА СЛОБОДИ: Наставак скандала у Крагујевцу због илегалних диплома издатих албанским и хрватским држављанима

Љ. Б.

12. 08. 2022. у 07:26

НА решење Вишег суда у Крагујевцу, којим је бившем ректору Крагујевачког универзитета Небојши Арсенијевићу одређен притвор од 30 дана, уложена је жалба. Ово нам је рекао Арсенијевићев адвокат Бранислав Тодоровић, уз напомену да о жалби одлучује ванпретресно веће суда и да се он и његов клијент "надају најбољем".

РЕКТОР ЗАДРЖАН, ДЕКАН НА СЛОБОДИ: Наставак скандала у Крагујевцу због илегалних диплома издатих албанским и хрватским држављанима

Фото: Принтскрин

Арсенијевићу је притвор од 30 дана одређен након што је прекјуче ухапшен и саслушан. Осим њега ухапшен је и бивши декан Медицинског факултета у Крагујевцу Предраг Чановић, који је након саслушања пуштен да се брани са слободе. Они се сумњиче да су незаконито издавали дипломе струковних и докторских студија држављанима Хрватске и грађанима са Косова и Метохије.

Министарство унутрашњих послова навело је да се сумња да је бивши ректор противзаконито посредовао да Чановић и поједини запослени на Медицинском факултету, противно прописима, упишу 45 студената, држављана Републике Хрватске, на трећу годину програма Струковна медицинска сестра/техничар у школској 2013/2014. години, одрже наставу и издају дипломе за 44 студента.

Иначе, реч је о кандидатима који су претходно наставу похађали у Пули, на студијском програму за струковне студије медицинских сестара, а који су у том граду изводили Универзитет у Зеници и Европски центар за мир и развој. Те студије је, међутим, забранило хрватско министарство просвете, па су после забране и проглашења студија незаконитим, студенти прешли на Факултет медицинских наука у Крагујевцу, где су "похађали" трећу годину студија.

ОШТЕЋЕНЕ УСТАНОВЕ И БУЏЕТ

МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова навело је да су због незаконитих радњи за које се сумњиче Арсенијевић и Чановић оштећени Универзитет у Крагујевцу и то за 2.700.000 динара, буџет Србије за 314.100 динара, као и Факултет медицинских наука за 5.692.250 динара.

Осим за малверзације са дипломама, Арсенијевић је пре неколико година оптуживан и за друге злоупотребе на Крагујевачком универзитету, као и за непотизам и непристојно понашање на ректорској функцији. Као доказни материјал у јавност су процурили аудио и видео  записи са седница ректорског колегијума Универзитета у Крагујевцу на којима се чује како се расправља о томе који пропис прекршити, ко неће моћи да докторира или напредује, иако заслужује, а све то уз бројне вулгарности.

Фото: Принтскрин

Арсенијевић и Чановић

Агенција за борбу против корупције затражила је 2018. године његово разрешење са места ректора због сукоба интереса, јер је према наводима Агенције склопио ауторски уговор са зетом и именовао братанца за сарадника на универзитету. Смену су затражили и Одбор за образовање Скупштине Србије и Национални савет за високо бразовање, али и министар просвете Младен Шарчевић, након чега је смењен.

Арсенијевић је, међутим, негирао све оптужбе, тврдећи да му је афера намештена и да група професора са Крагујевачког универзитета против њега води хајку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)