НАЈБОЉИ МОМЕНТИ ИЗ БАТАЈНИЦЕ: Шта је Војска Србије приказала на "Граниту 2023" (ФОТО)

Танјуг

22. 04. 2023. у 15:14

ПРИПАДНИЦИ Војске Србије успешно су извели приказ борбених средстава које поседују Војска Србије (ВС) и Министарство одбране (МО) "Гранит 2023".

НАЈБОЉИ МОМЕНТИ ИЗ БАТАЈНИЦЕ: Шта је Војска Србије приказала на Граниту 2023 (ФОТО)

Foto: Tanjug

Приказ је почео падобранским демо скоком падобранаца из 63. падобранске бригаде које су искакали из хеликоптера Х145 са заставама Србије и Војске Србије. Затим смо видели искакање припадника 72. бригаде за специјалне опереције из хеликоптера Ми8 са ужетом и из хеликоптера Ми17 са фаст роупом и репелином.

Потом је уследила демострација решавања талачке ситуација, где одред војне полиције и Кобре савлађује терористе и ослобађа таоце, а затим и извлачење специјалних јединица хеликоптерима Ми35. У припреми за налет ваздухопловног ешалона, авиони Ратног ваздухпловства полетали су у размаку 10 секунди.

Прво су полетали Супергалебови Г4 који служе за обуку младих пилота, затим Орао Ј22 опремљен ракетама ваздух-земља. Орао Ј22 је први авион домаће производње које је летео брже од звука, а извршена је његова модернизација, развијена је нова авионика, нишански уређаји, интерфејси за постојеће и нове сензоре, нос авиона је другачији јер носи термовизијску камеру.

Затим су полетали модернизовани МИГ-29 чију је модерницзацију извршио Војно-технички институт и Телеоптик Жироскоп. МИГ-29 добио је нову авионику, нови нишански систем, навигационим систем.

На писти аеродрома у Батајници потом је уследио налет ловачко-бомбардеске авијације у помоћи пешадији у коме су учествовали авиони Орао Ј22 и Г4. Приказани су противаздушни системи Куб који је модернизован уградњом термовизијске камере, затим модернизована Игла, код које је знатно скраћено време уочавања циљева и омогућено гађање ноћу.

Уследио је заједнички дефиле 63. падобранске бригаде, 72 бригаде за специјалне опереције, припадници Кобри, Војне полиције и то је једна од ретких прилика када су све специјалне јединице ВС биле на једном месту.

Приказ је завршен налетом ваздупловног ешалона, у којем су учествовала два одељења ловачко-пресретачког авиона МИГ-29, два одељења авиона Орао Ј22, Супергалеб Г4 који служе за обуку младих пилота, затим авиони Утва75 домаће производње. Затим је уследио налет борбених хеликоптера Ми8 које је средњи транспортни хеликоптер, Х145 које је лаки вишенаменски транспортни хеликоптер, Ми35 намењен уништавању противоклопне технике, а налет је завршен налетом два МИГ-29.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.

07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05

Коментари (2)

ПАРТИЗАН СМЕНИО ЧАКАРА! Срђан Благојевић је нови/стари тренер црно-белих!