РАСТ БДП СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ 6 ОДСТО Табаковић: Србија ће у 2021. имати пун економски опоравак
ПОЈЕКЦИЈА раста БДП од шест одсто у следећој години је реална и биће слична раније најављеној динамици БДП.
Фото архива
Ово је рекла данас гувернер НБС Јоргованка Табаковић. Она је на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Скупштине Србије рекла да ризика за ту пројекцију има, али да су пројекције за ову и следећу годину симетричне.
Према њеним речима, очекује се да ће након међугодишњег раста око нула у овом кварталу, у другом кварталу међугодишњи раст бити двоцифрен и износити око 12 поцената, да би се у трећем и четвртом кварталу међугодишњи раст стабилизовао на око шест процената у просеку.
Како каже Србија ће бити једна од ретких земаља која ће наредне године имати пун економски опоравак а да ће томе допринети домаћа тражња.
Инвестиције би као и претходне две године могле да забележе довоцифрену стопу раста, а раст личне потрошне пројектована је на 4, 5 процената.
Планиран је раст зарада у јавном сектору, раст пензија и минималне цене рада. Табаковић је навела и да ће НБС учинити све, као и до сада, да очува стабилност девизног курса, финансијску стабилност и стабилност цена.
Препоручујемо
НОВИ ТРГОВИНСКИ СПОРАЗУМ ИЗМЕЂУ ЕУ И АУСТРАЛИЈЕ: Смањене царине, производи јефтинији
24. 03. 2026. у 16:00
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)