ГУМАРИ БИЈЕДНОГ ОПЕРАТЕРА: Произвођачи пнеуматика у Србији траже нови начин решавања проблема отпада
ГУМАРСКА индустрија у Србији у потрази је за ефикаснијим моделом обрачуна, наплате и пре свега коришћења средстава прикупљених од накнаде за производе који после употребе постају посебни токови отпада.
Фото Танјуг
У овом случају реч је о гумама, које би се адекватно збрињавале и поновно користиле, уверени су произвођачи, ако би Закон о управљању отпадом дао могућност да се оснује колективни оператер и за њихову браншу. У Србији се тренутно тако збрињава амбалажни отпад.
ИЗАЗОВИ
У СРБИЈИ се годишње генерише око 1.000 тона искоришћених батерија, а не постоји сакупљање те врсте отпада. Озбиљан проблем представља третман опасног отпада, па је решење ових проблема изазов који треба решити.
Произвођачи окупљени у Удружења за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала Привредне коморе Србије иницијативу за промену тренутне праксе у третману овог отпада покренули су почетком године.
- Произвођачи тренутно плаћају накнаду која иде у буџет. Верујемо да је потребан колективни оператер, непрофитна организација коју би формирали произвођачи - објашњава Драган Стевановић, секретар Удружења ПКС. - Онда би се накнада уплаћивала њој. Верујемо да би тако накнада могла да буде нижа.
ВЕЛИКИ ИГРАЧИ
ГУМАРСКА индустрија Србије окупља водеће извознике. Придружиће им се "Шандонг Линглонг" и "Тојо тајерс". Уз њих и ширење производње домаћих произвођача, ова грана српске индустрије премашиће један одсто учешћа у укупној светској производњи пнеуматика.
Колективни оператер би се бавио организацијом система сакупљања гума и повезивањем учесника на тржишту, решио проблем контроле третиране гуме. Гумари траже модел који био јефтинији, јер некима тренутно накнада у цени појединих производа учествује и до шест одсто. Очекују да поступак буде јаван и да се испоштују принципом циркуларне економије - да се искоришћеној гуми да нова намена. Тај систем треба да буде једнако обавезујући за све учеснике на тржишту Србије, а новац прикупљен од еколошке таксе требало би да буде коришћен за нове инвестиције и модернизацију технологија.
Препоручујемо
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
Објављени ИНТИМНИ кадрови Меланије Трамп из КУПАТИЛА - и то ЗЛАТНОГ! Доналд је питао да ли је видела, она му одговорила (ВИДЕО)
МЕЛАНИЈА је беспрекорно стилизована – шешири, штикле, фризура – све је у складу са њеним хладним и контролисаним имиџом
19. 12. 2025. у 19:01
Коментари (0)