ПРОСЕЧНА СТАРОСТ АУТОМОБИЛА: У Црној Гори 16 година, Србији 17, а у ЕУ 10,8
ПРОСЕЧНА старост регистрованог возила у Европској унији је 10,8 година, а у Црној Гори 16.
Фото: Депоситпхотос
Возила у општинама на северу Црне Горе просечно су стара 19 година, а у Подгорици и на приморју 13, показују подаци које су подгоричке “Вијести“ добиле од Европске асоцијације произвођача аутомобила (АЦЕА), Министарства саобраћаја и црногорске Управе за статистику Монстат.
Према подацима Монстата, у Црној Гори је прошле године регистровано укупно 249.000 возила, од чега су 63.000 имале 20 и више година старости, што је 25,3 одсто од укупног броја.
Регистровано је 58 хиљада возила млађих од 10, што чини 23,3 одсто.
На црногорским друмовима је и 11 хиљада возила старијих од 30 година, што је 4,4 одсто од укупног броја.
Према подацима из суседних држава, Босна и Херцеговина има исту просечну старост возила као и Црна Гора - 16 година, док је та бројка у Србији нешто већа - 17,1 годину, а у Хрватској 12,6 година.
Подаци АЦЕА показују да и даље постоји велика разлика између стандарда Западне и Источне Европе.
Просечна старост возила у државама Истоцне Европе је за шест до седам година већа него на Западу.
Најмлађа возила имају градани Луксембурга, где је њихова просечна старост свега 6,4 године, следе Велика Британија где је просек осам година, Аустрија 8,2, Ирска 8,4, Данска 8,8, Белгија и Француска девет година, Њемацка 9,5, Шведска 9,9.
Највећу старост возила у ЕУ имају грађани Литваније - 16,9 година, затим следе Естонија са 16,7, Румунија са 16,3, Грчка са 15,7, Чешка са 14,8, Мађарска са 14,2 године.
Препоручујемо
ВОЗАЧИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Следеће године због НОВОГ ПРОПИСА, могли бисте да останете БЕЗ РЕГИСТРАЦИЈЕ кола
10. 10. 2020. у 17:53 >> 17:53
ИЗЛОЖБА ОЛДАЈМЕРА У ПАРАЋИНУ: Атракција у суботу на платоу крај фонтане
08. 10. 2020. у 11:13
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење
ЛИДЕР мађарске опозиционе странке Фидес и бивши премијер земље Виктор Орбан оптужио је данас владу странке Тиса да води земљу ка диктатури, након полемике изазване изјавама бившег председника Јаноша Адера о планираним сменама државних функционера.
05. 07. 2026. у 12:34
Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу "Ја волим Србију": "Тако су стајале ствари..."
ВЕСТ да би глумица Мирка Васиљевић од септембра могла да преузме водитељску улогу у квизу "Ја волим Србију", уместо досадашње водитељке Драгане Косјерине, изазвала је велику пажњу јавности.
05. 07. 2026. у 21:54
СТРАШНО: Предозирао се унук Ере Ојданића - драма у Реснику
УНУК Ере Ојданића, Андрија Ојданић данас се предозирао наркотицима, због чега је морала да реагује хитна помоћ.
03. 07. 2026. у 18:30
Коментари (0)