ОПРЕЗ! НИЈЕ СВЕ ШТО СЕЉАК ОРГАНСКА ХРАНА: Потрошачима често "подмећу" воће и поврће које не задовољава строге критеријуме

Ј. Субин

19. 10. 2020. у 09:30

У СРБИЈИ је под органским производима мање од један одсто пољопривредног земљишта, што је у односу на многе друге европске земље изузетно мало.

ОПРЕЗ! НИЈЕ СВЕ ШТО СЕЉАК ОРГАНСКА ХРАНА: Потрошачима често подмећу воће и поврће које не задовољава строге критеријуме

Фото Ж. Кнежевић

Примера ради, у појединим европским државама, као што је Аустрија, проценат земљишта на којем се гаје органски производи иде и до 20. У нашој земљи само се око 7.000, и то малих произвођача, бави овом производњом.

Како нам је рекао Бранислав Ракетић, руководилац Групе за квалитет, декларисање и означавање хране у Министарству пољопривреде, у плану је да органска производња у будућности и код нас буде све значајнија. Због тога је ресорно министарство повећало субвенције, а направиће се и диверсификација, односно да подстицаји по хектару не буду исти за производњу свих врста органских производа.

- На тржишту се дешава да се производи који не задовољавају услове органске производње продају као такви - истиче Ракетић. - То је озбиљан прекршај, а који се најчешће дешава на зеленим пијацама. Са једном ИТ кућом биће направљена база за органску производњу, како би заштитили и помогли потрошачима да међу робом која им се продаје, препознају и купе ону која је стварно органска.

Колико је органска производња важна, показује и податак о извозу ових производа. Он износи 25 милиона евра, а највише се извози у земље чланице Европске уније.

МЛАДИ

ПРОЈЕКАТ "Будућност српске хране" пре свега је окренут младима. Ракетић сматра да млади произвођачи, осим на примени савремених технологија, одговарајућем паковању производа и промоцији, треба да раде и на удруживању.

- Углавном је реч о малим произвођачима, и зато мислим да је удруживање једини начин да они опстану на тржишту - наглашава Ракетић.

Према Ракетићевим речима, када је реч о производима са заштићеним географским пореклом, тренутно их имамо 46 на националном нивоу. Производња органске робе и робе са заштићеним географским пореклом у неким деловима Србије могла би да помогне у заустављању одласка људи. То тражи и већу количину сировина.

- Имали смо случај да није било довољно млека са Старе планине за производњу пиротског качкаваља - напоменуо је Ракетић. - То би могло подстаћи неке људе да се више баве овчарством и остану у овом крају. Уз то, имамо и проблем са декларисањем хране. То је веома сложена тема, јер потрошачи, кроз декларацију, желе да добију што више информација. С друге стране, произвођачи не желе да открију баш све информације.

Правилником којим је регулисано декларисање, прописано је и који прописи морају да се поштују приликом оглашавања, као и када не смеју да се користе нетачне и непрецизне информације.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)