У АЛЕКСАНДРОВЦУ КОД НЕГОТИНА ПОНОВО АФРИЧКА КУГА СВИЊА: Болест кочи извоз
СРБИЈА се још није решила заразне и опасне болести - афричке куге свиња.
Фото АП
Последњи у низу случајева био је у селу Александровац, код Неготина, које је Управа за ветерину прогласила заразним подручјем. Болест је откривена током редовне контроле на ову болест, код четири свиње у три газдинства. Ветеринари су животиње еутаназирали.
НАДОКНАДА
Пољопривредници добијају новац за сваку еутаназирану свињу по 35.000 динара, било да је била заражена или је превентивно убијена.
У овом подручју нема фарми, већ је већина животиња у малим газдинствима, са ниским биосигурносним мерама. Емина Милакара, директорка Управе за ветерину, каже да је реч о појединачном случају, а како је граница са Бугарском близу, није ни чудо што је откривено ту. Бугарска и Румунија су тренутно нека од највећих жаришта ове болести.
- Када је реч о извозу, у току су преговори са Црном Гором, да добијемо дозволу, док је трговина опет успостављена, пре неколико месеци са БиХ и Северном Македонијом - испричала нам је Милакара. - Србија дозвољава увоз из свих држава региона, док из Немачке тренутно не може, јер су утврдили заражену зону и чека се да до краја месеца изађу са свим мерама.
Да је дозвољен извоз свињског меса само у земље ЦЕФТА потврдио нам је и Ненад Будимовић из Привредне коморе Србије. За Кину треба да урадимо регионализацију, јер имамо жариште, па да се зна одакле може да иде месо у извоз. Кина је због афричке куге уништила више од 400 милиона ових животиња, па има велику потребу за увозом.
Препоручујемо
"СМЕШИ" СЕ СИГУРАН ПЛАСМАН: Велике шансе семберских сточара на кинеском тржишту
21. 08. 2020. у 20:37
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" СЕ ЖАЛЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.
11. 03. 2026. у 13:59
Коментари (0)