КАКО ЈЕ НАСТАЛА "БЕОГРАЂАНКА"? Говорили да је "ПРОМАШЕНА ИНВЕСТИЦИЈА", подигнута на месту "Црне мачке"

В. Н.

10. 09. 2020. у 17:00

ОВА импозантна грађевина била је мета жучних расправа и још пре него што је изграђена, у периоду од `1970. до 1974. године.

КАКО ЈЕ НАСТАЛА БЕОГРАЂАНКА? Говорили да је ПРОМАШЕНА ИНВЕСТИЦИЈА, подигнута на месту Црне мачке

Фото Архива ВН

Противници градње овог здања, које је протеклих година постало један од симбола престонице, говорили су да се црна зграда надвила над белим градом. Аутор овог здања високог 101 метар и 24 спрата је архитекта Бранко Пешић. Многи су сматрали да једној таквој грађевини није место близу Теразија. Говорили су да због црне одоре, подсећа на удовицу или на фабрички димњак. Критиковали су њену изградњу и речима да је "промашена инвестиција" и "грандоманска жеља да Београд личи на друге европске метрополе".

- Градили смо палату која по функцији и изгледу не би смела да поцрвени ни пред 21. веком - говорио је тада архитекта Бранко Пешић.

Текстови из архиве "Новости" сведоче да је било много буре у време градње палате.

- Београдска кафана "Црна мачка" пала је у заборав, а њено место заузима Палата "Београд" - писале су новине у то време.

Када је кафана срушена 1960. године, расписан је конкурс за урбанистичко решење. Изградња је почела у пролеће 1970. године, а највећи пословни центар отворен је 22. априла 1974. Зграда је конструисана тако да може одолети најјачим ветровима и земљотресу велике јачине. Рађена је по угледу на зграду "Монпарнас" у Паризу. Била је у то време прва "паметна зграда" на овим просторима, на којој су се ролетне саме спуштале.

Фото Архива ВН

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!