"СИГМА" СУЗБИЈА КОРОНУ: Компанија из Куле производи препарате за дезинфекцију
ПОД слоганом "Уништите вирусе и бактерије за један минут", компанија "Сигма" из Куле понудила је из свог погона у Црвенки три препарата на бази натријум-хипохлорита за безбедну дезинфекцију комплетног окружења.
Фото З. Р.
Пројекат "Аквалор Х", како гласи јединствени назив ових препарата, који се разликују по концентрацији активног хлора, подржали су у оквиру јавног позива за сузбијање ефеката пандемије ковида 19, Фонд за иновациону делатност и Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
- Почетак производње средстава за дезинфекцију "аквалор" поклопио се са проглашавањем ванредног стања због епидемије ковида 19. Ширење вируса убрзало је планирану производњу, која је уместо у септембру кренула у марту. У погон и опрему уложено је 500.000 евра - рекао је, за "Новости", маркетинг менаџер у "Сигми" Александар Колић.
ЈЕДИНСТВЕНИ "ХЛОРОГЕН"
"СИГМА" је једини домаћи регистровани произвођач биоцида на бази натријум-хипохлорита и јединствена у Југоисточној Европи по уређају "хлороген", којим већ 25 година дезинфикује пијаћу воду у јавним водоводима. Колић напомиње да тренутно 1,1 милион људи у Србији пије воду пречишћену хипохлоритом добијеним помоћу "хлорогена".
"Сигма" је кроз малопродајне ланце пласирала препарате aqualor H 200, aqualor H 500 i aqualor H 1000, где бројчане ознаке упућују на милиграмски садржај активног хлора у литру воденог раствора. Употребу препарата са таквим концентрацијама активног хлора (од 0,02 до 0,1) за превенцију од ковида 19 препоручили су СЗО и Европски центар за спречавање и контролу болести.
ПАЛЕТА Препарати "Сигме" за комплетну дезинфекцију, Фото З. Р.
- Препаратом с најнижом концентрацијом (200) за само неколико тренутака дезинфикују се руке, као и било која површина или предмет који долазе у контакт са храном за људе или животиње. "Аквалор Х 500" намењен је за дезинфекцију домаћинстава и окружења (простора, површина и инвентара) у којем циркулише велики број људи, као што су хотели, ресторани, кафићи, фитнес и спа центри и фризерски и козметички салони, а такође може да се користи и за дезинфекцију руку - предочио је Колић.
ТРАЈНО ОПРЕДЕЉЕЊЕ
МАРКЕТИНГ менаџер "Сигме" нагласио је да производња препарата "аквалор" није везана за пандемију ковида 19, него је трајно опредељење компаније.
- То је врста производа која је недостајала на тржишту, а добија се на еколошки безбедан начин - електролизом раствора кухињске соли, и потпуно је нешкодљива за људе и животну средину - каже Колић.
Средство с највећом концентрацијом хлора (1.000 мг) примењује се за дезинфекцију свих врста подова, површина и санитарија, како у јавним, тако и у приватним објектима. Производи "аквалор Х" понуђени су у амбалажама од 120 милилитара до пет литара, а ускоро ће, најавио је Колић, раствор 200 за дезинфекцију руку бити доступан и у "џепном" паковању од 50 милилитара.
ПОГОН Пандемија убрзала почетак производње у Црвенки, Фото З. Р.
- Наши препарати знатно су јефтинији од сличних производа у Европи - истакао је Колић, који је навео да је "Сигма" током ванредног стања донирала око 300.000 литара, а од марта до данас 10 милиона литара ових дезинфиканата кризним штабовима, локалним самоуправама, здравственим установама, привреди и грађанству.
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима
КОМАНДАНТ батаљона је изјавио да украјинске оружане снаге избегавају борбу лаког оружја у Константиновки. Према његовим речима, током чишћења насеља, украјински војници покушавају да избегну блиску борбу, јер су инфериорни у односу на руске јединице у ватреним обрачунима.
01. 07. 2026. у 15:48 >> 15:55
ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине
ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.
01. 07. 2026. у 15:45
ЈЕЗИВ СНИМАК ИЗ ХРВАТСКЕ, ДЕВОЈКЕ ВИКАЛЕ: "Не у аутобус, не!"
ДРУШТВЕНИМ мрежама кружи снимак који приказује забрињавајућу вожњу возача камиона.
30. 06. 2026. у 11:05
Коментари (0)