Путинов обавештајац: Суецки канал и Трансарктички коридор могу ефикасно да сарађују
СУЕЦКИ канал и Трансарктички транспортни коридор могу ефикасно да функционишу заједно, изјавио је помоћник председника Русије и председник Поморског одбора Русије Николај Патрушев на састанку са египатским министром саобраћаја Камилом Вазиром.
Фото: by Nikolai Kolosov on Unsplash
-Знамо да Египат пажљиво прати развој Трансарктичког коридора. Прорачуни руских стручњака показују да Суецки канал и Трансарктички транспортни коридор могу ефикасно да сарађују, оценио је Патрушев.
Према његовим речима, Русија и Египат су, због свог јединственог географског положаја, „најважније карике у глобалној логистичкој архитектури“. Патрушев је подсетио да ове две земље контролишу јединствене поморске руте: Египат контролише Суецки канал, а Русија – Северни морски пут, на чијој основи се и развија Трансарктички транспортни коридор. Управо преко ове руте планирано је да се убудуће превози терет из већине руских региона, као и из других земаља, у земље Азије и Африке.
Патрушев је нагласио да постоје и друге стратешке иницијативе у области поморске логистике, од којих је једну недавно изнео председник Русије Владимир Путин.
-Мислим на стварање чворишта за житарице и енергенте у вашој земљи. Ви свакако знате да је наша земља светски лидер у испорукама хране на светска тржишта, а значајан део тога иде у Јужну Азију и Африку, односно директно преко вашег региона, објаснио је он.
Патрушев је допутовао у Каиро на руско-египатске консултације о поморској сарадњи двеју земаља. Током састанка са египатским министром саобраћаја, стране су разговарале о продубљивању сарадње и размени искустава у развоју транспортно-логистичке инфраструктуре.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - АНГЕЛИНА ТОПИЋ ЗА "НОВОСТИ": Прва реакција после светске медаље
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве
НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.
13. 07. 2026. у 12:47
Коментари (0)