ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА У НАШИМ ФИРМАМА: Ево у којим секторима се највише примењује и кaкве промене доноси
У СРБИЈИ, примена вештачке интелигенције расте у различитим секторима, од транспорта до малопродаје, са фокусом на побољшање пословних процеса.
Foto: pixabay
Од банкарског сектора, преко транспорта и логистике, малопродаје, медија до јавних предузећа – све више компанија у Србији примењује вештачку интелигенцију у свакодневном пословању. Повећање ефикасности и процеса доношења одлука су само неки од фактора који подстичу компанија на улагања у АИ. Док званични подаци засад изостају, око 34 одсто компанија у Србији је користило вештачку интелигенцију у 2024, показало је истраживање ИЦТ Хуба спроведено пре две године.
- Данас, после две године, наше искуство са терена показује да готово да нема компаније у Србији која не користи вештачку интелигенцију - каже Илија Ђукић, АИ Леад ИЦТ Хуба и суоснивач инжењерске фирме Ординате АИ, која се бави развојем алата за примену вештачке интелигенције, преноси Еуронеwс писање Блоомберг Адриа.
Како додаје, док запослени у компанијама индивидуално користе АИ, "системско, стратешко увођење остаје отворено питање". Ђукић истиче да су велике компаније у Србији стратешки "испред компанија у региону, а све више улажу у инфраструктуру, едукацију, редизајн процеса, сређивање података, односно у основе примене ове технологије".
У којим секторима у Србији се највише примењује АИ?
Компанијама је углавном потребно прилагођавање АИ решења за коришћење у конкретној компанији.
- Ординате АИ тренутно ради на развоју решења за медијске куће, како би им помогли да убрзају објављивање садржаја за 20 до 25 пута - открива Ђукић.
Још један пример је, како каже, сектор логистике и транспорта, где клијенти "на петогодишњем нивоу могу да уштеде око 200 евра на оперативним трошковима" захваљујући аутоматизацији.
- Лидери у улагањима су компаније које већ послују у области информационих технологија и комуникација, показало је поменуто истраживање, а у питању су играчи на тржишту чији су процеси одувек били дигитализовани. Њима се у последње време придружује и све више фирми из финансијског сектора - у банкарству, АИ се интензивно користи за процес одобравања кредита, где у "80 одсто случајева АИ алгоритми одобравају кеш кредите" за мање од 15 минута - каже Ђукић.
У приватном сектору, улагања у АИ алате се крећу "од 20.000 евра до 200.000 евра", док у ову област улаже и све више јавних предузећа, међу којима су Пошта Србије и Електродистрибуција Србије.
- Кључна ствар је да ефекти свих имплементираних АИ решења морају бити мерљиви и повезани са конкретним пословним резултатима - каже Ђукић. Како додаје, "важно је колико клијент улаже у едукацију запослених, промену начина рада и практичну примену ових алата и система".
Званичне статистике о томе како АИ унапређује конкурентност српске привреде још нема, мада илустративних примера не мањка, а светска истраживања наговештавају у ком смеру би се могли развијати ефекти примене. С тим да, како се то истиче у последњем броју МАТ-а (Макроекономске анализе и трендови), "примена АИ-ја у савременим економијама се развија прилично неуједначено, при чему се приступи Европске уније (ЕУ), Кине и Сједињених Америчких Држава (САД) доста разликују у погледу инвестиционих капацитета, институционалних оквира, комерцијализације истраживања и стратешких приоритета, што доводи до дивергентних образаца у дифузији АИ технологија у индустрији".
Нова врста алата могла би да помогне домаћем тржишту, на ком се исцрпљује постојећи модел привредног раста - вођен улагањима која долазе од државе и странаца потпомогнутих државом. Доминантно се улаже у традиционалне, нискотехнолошке секторе, што значи малу додату вредност и ниску продуктивност, док привреда расте на крилима квантитета, а не квалитета. Овај принцип раста постаје неодржив са све мање расположивом јефтином радном снагом, која је досад подупирала јачање бруто домаћег производа (БДП), упозоравали су домаћи економисти.
Докле је стигао свет
Примена АИ-ја у светској привреди убрзано расте, али је још увек у раним фазама, наводи ауторка МАТ-ове анализе Сања Филиповић.
- МцКенсеy истраживање из новембра 2025. године показује да је те године чак 88 одсто организација које учествују у истраживању пријавило коришћење АИ-ја, што је раст од 10 процентних поена у односу на прошлогодишње резултате. У привреди се АИ највише примењује у области маркетинга и продаје.
Лидер у примени су САД, првенствено захваљујући снажном приватном сектору, концентрацији високотехнолошких компанија и великој доступности ризичног капитала. Кина је показала једну од најзначајнијих стопа раста у односу на претходну годину (раст од 27 одсто), а следи Европа са растом од 23 одсто.
- Области у којима су испитаници најчешће наводили да је употреба АИ довела до уштеде трошкова биле су услужне операције, управљање ланцем снабдевања и залихама и софтверски инжењеринг. Када је реч о повећању прихода, функције које су најчешће имале користи од употребе АИ-ја укључују маркетинг и продају, стратегију и корпоративне финансије, као и развој производа и услуга - наводи Филиповић.
(Мондо)
БОНУС ВИДЕО:
Нек је и вештачка ал је интелигенција
Препоручујемо
ПРИМЕНИТЕ "НЕМАЧКИ СТИЛ" ТОЧЕЊА ГОРИВА: Једноставна техника, лепа уштеда
14. 02. 2026. у 17:07
НЕМЦИ НЕ БРИНУ О ПЕНЗИОНЕРИМА: Бројка од 500.000 "недостајућих" говори довољно
14. 02. 2026. у 17:06
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)