АКО СТЕ У ПЕНЗИЈИ, А ЖЕЛИТЕ ДА РАДИТЕ Пензионер који је наставио да ради поднео захтев за увећање па одбијен - Ово је разлог

К. Деспотовић

12. 01. 2026. у 15:30

ИАКО по одласку у пензију пензионер може да настави да ради, за прерачун пензије закон захтева претходну одјаву са осигурања.

АКО СТЕ У ПЕНЗИЈИ, А ЖЕЛИТЕ ДА РАДИТЕ Пензионер који је наставио да ради поднео захтев за увећање па одбијен - Ово је разлог

Фото: П. Милошевић, Н. Скендерија

Многи пензионери у Србији, након одласка у пензију, настављају да раде и уредно уплаћују доприносе, очекујући да ће им се тај стаж касније признати кроз већи износ пензије. Међутим, када дође време за прерачун, суочавају се са административним препреком - захтев се одбија уколико претходно нису одјављени са обавезног осигурања, иако им то приликом одласка у пензију није било услов. 

Читалац који се обратио редакцији портала Каматица каже да је у пензију отишао пре четири године, али је одмах потом наставио да ради у својој браварској радњи. Сада када је предао захтев за нови прерачун пензије и признавање додатног стажа, тај захтев је одбијен.

Како наводи, радњу није морао да одјављује у тренутку одласка у пензију, али му је сада речено да је то неопходан услов, иако запошљава два радника.

- Разлог за овакву одлуку лежи у важећим прописима. Наиме, Законом о пензијском и инвалидском осигурању (ПИО) јасно је дефинисано да би се поднео захтев за поновни обрачун пензије, односно за урачунавање стажа који је остварен након пензионисања, корисник пензије мора претходно да буде одјављен са обавезног осигурања. Према члану 121 Закона о ПИО, корисник старосне или превремене старосне пензије који се након пензионисања запосли или обавља самосталну делатност по основу које је обавезно осигуран у Републици Србији, стиче право на поновно одређивање пензије тек по престанку тог запослења или обављања делатности - кажу у ПИО фонду.

Додатни услов је да је у том периоду био у осигурању најмање годину дана. Другим речима, пензионер је могао да настави да ради и без гашења радње у тренутку одласка у пензију, али закон не дозвољава прерачун пензије док је и даље пријављен као осигураник. Тек након одјаве са осигурања, што у пракси значи затварање или мировање радње, могуће је поднети захтев за нови обрачун и признавање додатних година стажа.

(Каматица)

БОНУС ВИДЕО:

"СВАКО ПОБОЉШАЊЕ ЈЕ ВАЖНО!" Грађани задовољни због нових економских мера

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: Доделити му статус савезне државе САД

ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"

АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.

12. 01. 2026. у 21:16

БАЛКАНЦИ О ЖИВОТУ У ЕВРОПИ: Пустиће те да цркнеш - ти њега угостиш гозбом, он мисли да си сељачина

БАЛКАНЦИ О ЖИВОТУ У ЕВРОПИ: Пустиће те да цркнеш - ти њега угостиш гозбом, он мисли да си сељачина

МНОГИ сањају о животу у Немачкој, Аустрији или Швајцарској, замишљајући мир, ред и бољи стандард. Ипак, искуства наших људи који су се преселили откривају да живот у западној Европи често носи неочекиване изазове који могу шокирати оне који су навикли на балканску спонтаност и топлину.

13. 01. 2026. у 10:22

Коментари (0)

ТУЖАН ДАН ЗА ТЕНИС: Изненадно се пензионисао великан, баш пред Аустралијан опен!