КАКО ПРИПРЕМИТИ КУЋНИ БУЏЕТ ЗА ГРЕЈНУ СЕЗОНУ? Откривамо најисплативије опције за ову зиму

В. Н.

28. 09. 2025. у 19:54

ТОКОМ предстојеће грејне сезоне, најјефтиније ће бити грејање на дрва, а најскупље грејање на струју, показала је анализа Агенције за енергетику.

КАКО ПРИПРЕМИТИ КУЋНИ БУЏЕТ ЗА ГРЕЈНУ СЕЗОНУ? Откривамо најисплативије опције за ову зиму

Фото Shutterstock

И док ће једни зиму дочекати уз дрва, други ће уз радијаторе. Као и сваке сезоне, разлика у грејним телима такође повлачи и разлике у цени. На пример, за грејање стана од 60 квадрата на 20 степени 16 сати дневно током пола године, ложењем дрвета грађанима ће бити потребно 53 хиљаде динара, док ће етажно грејање на струју за исту квадратуру износити 250 хиљада динара.

Време када је електрична енергија била социјална категорија одавно је прошло, каже за Блиц стручњак за енергетику Миодраг Месаровић, наводећи да она данас има тржишну вредност. То значи да промена у избору енергената директно утиче на кућни буџет и трошкове грејања.

- Имате сад проширену црвену зону, тако да ће то и то са своје стране да утиче на повећање цене. Тако да ће цена на грејање, на електричну енергију бити доста, да кажем, скупља него, рецимо, цена на огревно дрво, објашњава Месаровић.

Фото: В.Ћ.

Шта је најисплативије

Домаћинства која користе пелет, према истраживањима Агенције за енергетику, имаће трошкове од 76.000 динара, што је у поређењу са претходном грејном сезоном више за 17%.

На истом нивоу, према подацима, остају и трошкови грејања на угаљ и природни гас, а иако су цене пелета и дрва благо порасле у односу на лето, продавци наводе да је то у овом периоду уобичајено, јер растућа потражња вуче и цене на горе, истиче радница на стоваришту пелета Александра Вујасиновић.

- Пелета има, редовно је снабдевање, фабрике редовно то шаљу, постоје неки планови и испорука, али на недељном нивоу има сасвим довољно пелета, тако да сви људи добију своје количине. Сваки пелет пре пуштања у употребу треба да прође одређени вид контроле, да би се видело који је проценат влаге, количина пепела и генерално састав пелета. То је добро, зато што ће се тиме заштитити сами потрошачи пелета, где ће сви повећати и водити рачуна о контроли и квалитету, каже Вујасиновић.

Најскупљи вид грејања ове сезоне је етажно на струју, зашто грађани за 60 квадрата морају да издвоје и до 250 хиљада динара. Питали смо грађане Београда, Ниша и Новог Пазара на који начин се греју, а већина њих за "Блиц" телевизију каже да и даље бирају дрва због цене и доступности, док мањи број користи пелет или струју.

- Колико је стан и све од тога зависи исто и централно грејање, да ли је веће или мање.

- Користим огревно дрво, потрошим 15 кубних метара, по 50 еура у противвредности, значи 750 еура.

- Електрична енергија, котао преко кога се греју радијатори. Колико то кошта у једној сезони? Доста је скупо.

- Грејем се на дрва. Трошак је од 800 до 1.000 евра, зависи.

- Ја се грејем на парно грејање, а потрошња у сезони зависи од енергетске ефикасности зграде.

Иако грејна сезона још није ни почела, рачуница је већ показала да ће кућни буџет ове јесени бити нешто оптерећенији, с обзиром на то да је најављено поскупљење струје, али и огрева. Стручњаци саветују грађанима да добро изолују куће и станове, као и да бирају енергетски ефикасне уређаје како би рачуни за грејање били што мањи.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО:

ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Страхиња Тривковић дипломата знања и спорта

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата

СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата

ИЗРАЕЛСКО Министарство туризма саопштило је данас да је припремило план за евакуацију око 42.000 туриста који се тренутно налазе у Израелу, уколико земља буде приморана да затвори свој ваздушни простор због страха од новог сукоба са Ираном.

26. 01. 2026. у 14:07

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.

23. 01. 2026. у 14:21

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: Имам проблем што ради на националној телевизији

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"

ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.

25. 01. 2026. у 20:42

Коментари (0)

ХРВАТСКИ ХУЛИГАНИ НАПАЛИ СРБЕ - ДЕВЕТ ХРВАТА ЗАВРШИЛО У БОЛНИЦИ: Детаљи туче навијача у Тузли