ФРАНЦУСКА ДУЖНИЧКА КРИЗА: Угрожена еврозона?

СВЕ што се тренутно догађа у Француској, с падом владе и дужничком кризом, могло би да има одјека и у Европи и свету.

ФРАНЦУСКА ДУЖНИЧКА КРИЗА: Угрожена еврозона?

Фото: Профимедиа

До нове политичке кризе у Француској долази у тренутку када је однос дуга и БДП од 113 одсто толико висок, да су од ове земље у ЕУ гори само Грчка и Италија. Све то поставља питање и да ли би требало да постоји забринутост за стабилност јединствене европске валуте евра, ако финансије друге по величини привреде еврозоне измичу контроли.

Економиста Лајбниц центра за европска истраживања у немачком граду Манхајму Фридрих Хајнеман истиче за "Дојче веле" да постоји забринутост и да еврозона у овом тренутку није стабилна, иако није забринут због нове краткорочке дужничке кризе у наредним месецима.

- Али, морамо да се запитамо куда ово иде, ако се велика земља попут Француске, која је последњих година забележила стално растући однос дуга, сада суочава и са даљом политичком дестабилизацијом – истакао је Хајнеман за "Дојче веле".

Немачки стручњак каже да постоји нада да ће Европска централна банка ускочити и купити француске обвезнице како би стабилизовала тржиште, али и да ЕЦБ мора да буде опрезна да не поткопа свој кредибилитет.

Део кривице Хајнеман такође сваљује на Европску комисију која је дозволила да Француска дође у ову ситуацију.

Све то представља лош тајминг за ЕУ која је суочена са ратом на европском тлу и "Трамповим тарифама".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

НОВАЦ ОСТАО БЕЗ НОВЦА! Флојд Мејведер тврди да му је 175 милиона долара украдено на невероватан начин!