ОБЕЋАНА ЗЕМЉА ЗА БАЛКАНЦЕ, А ДАНАС НИКАД ГОРЕ ПЛАТЕ: Ево о којој држави је реч
ПЛАТЕ у Немачкој су у другом кварталу порасле за 4,1 одсто, поново знатно више од инфлације, саопштио је Дестатис.
Фото: Unsplash
Инфлација у истом периоду била 2,1 одсто, што значи да су плате порасле за реалних 1,9 одсто.
Тренд раста куповне моћи плата држи се већ две године, па је ефекат инфлације посебно из 2022. и 2023. увелико потрт.
Инфлацију је запалио напад Русије на Украјину и драстично поскупљење енергената. Снажан талас поскупљења је у те две године значајно еродирао вредност новца, па и куповну моћ плате.
- Плате су у другом тромесечју 2025. још биле слабије него у другом кварталу 2019. године. То је дуг, тежак период за запослене - рекао је економиста Малте Либкер.
Номиналне плате су од априла до јуна натпросечно расле у услугама финансија и осигурања, за 7,6 одсто, исто колико у професионалним, научним и техничким услугама, а у осталим економским услугама за 5,5 одсто. У сектору енергетског снабдевања, плате су пале за 0,2 одсто.
Уопштено, мање плате су снажније расле у другом тромесечју, наводе статистичари, пише ДПА.
(Ало)
Препоручујемо
МОЖЕТЕ ПЛАТИТИ И ВИШЕ ОД 2.000 ЕВРА: Казне које чекају возаче из Србије у региону
30. 03. 2026. у 19:37
НАКОН ДАЉЕ ЕСКАЛАЦИЈЕ ТЕНЗИЈА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Цене нафте високе и нестабилне
30. 03. 2026. у 19:18
ПО ВОЗАЧУ МАКСИМУМ 50 ЛИТАРА: Почело је - Држава ЕУ ограничила продају горива
30. 03. 2026. у 18:20
ВУЧИЋ РАСТУРИО МИЛАНОВИЋА! Председник Србије га размонтирао у парампарчад
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је данас да подржава одлуку председника Хрватске Зорана Милановића да откаже скуп Брдо Бриони у мају јер му, како је истакао, тамо није место, као и да му је много важније да оде и положи цвет у Јасеновцу.
30. 03. 2026. у 18:31 >> 18:44
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ: "Кад смо бомбардовали Србију, нисмо имали дозволу за прелет преко Хрватске - Туђман није знао! Подела КиМ једини излаз"
НЕДАВНО је обележена 27. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
30. 03. 2026. у 20:11
Коментари (0)