"ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ ЗА ЗЛАТО ЈЕ ТЕК ПОЧЕЛО": Цена овог метала се приближава рекодру, ево шта то значи за инвеститоре

D.K.

19. 08. 2025. у 15:38

„ДРУГО полувреме за злато тек је почело“, изјавио је стручњак за племените метале Рудолф Бренер из трговачке куће филоро.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ ЗА ЗЛАТО ЈЕ ТЕК ПОЧЕЛО: Цена овог метала се приближава рекодру, ево шта то значи за инвеститоре

Фото: pexels.com

Цена злата тренутно износи око 3.340 америчких долара (приближно 2.860 евра) по унци (31,10 грама). У наредним месецима очекује се значајан раст вредности. 

Он процењује да би потенцијална цена злата могла да достигне чак 4.800 америчких долара (око 4.107 евра) по унци. На цену утичу инфлација и геополитичке кризе. Поред тога, америчка централна банка ће вероватно ускоро почети да снижава каматне стопе. Када друге врсте улагања доносе мању камату, племенити метал постаје привлачнији. Злато се међу инвеститорима сматра „валутом за време кризе“.

За разлику од других племенитих метала попут сребра и платине, при куповини злата се не плаћа порез на промет од 20 процената. У његовој сопственој трговачкој кући већ око 90 процената пословања отпада на злато. „Код Американаца, који имају склоност ка спекулативном улагању, сребро је, напротив, веома популарно.“

Индустрији је годишње потребно 670 милиона унци сребра, док постоји структурни дефицит од 130 милиона унци. Понуда из рудника у области сребра није еластична.

Фото Shutterstock

 

Сребро и платина све популарнији

Тренутно цена сребра износи 38 долара (32,52 евра) по унци. Његова вредност зависи пре свега од индустријске потражње. Ипак, Бренер упозорава да понуда из рудника „није еластична“. Такође, и улагања у платину и паладијум су ове године инвеститорима већ донела добру зараду. Цена платине је од почетка године порасла за око 50 процената, док се паладијум поскупео за 26 процената.

Швајцарска се сматра сигурним уточиштем за сребро, платину и паладијум захваљујући царинским складиштима ослобођеним пореза. Све док се бели метал тамо чува, не наплаћује се порез на промет. Добит се, након истека рока држања од једне године, не опорезује.

У Корнеубургу (Доња Аустрија) компанија "Филаро" је недавно изградила топионицу за прераду племенитих метала. Капацитети су предвиђени за до 120 тона злата и 140 тона сребра годишње. „Тренутно производимо знатно мање, али довољно да испунимо захтеве међународних сертификација“, рекао је Бренер. У наредним годинама, посао ће, према његовим речима, постати „изузетно профитабилан“.

(Извор: Блиц Бизнис/ кроне.ат)

БОНУС ВИДЕО-

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!

29. 11. 2025. у 08:00

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.

28. 11. 2025. у 14:45

ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: Детету бих дао ДЕСЕТКУ

ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: "Детету бих дао ДЕСЕТКУ"

ГРЕШКЕ из школских свезака понекад умеју да измаме најшире осмехе, што потврђује и ситуација у којој се нашао један малишана из Србије. Све је почело када је његова мама на интернету поделила његове одговоре са контролног задатка из предмета Свет око нас. Један од њих одушевио је кориснике друштвених мрежа.

05. 12. 2025. у 11:27

Коментари (0)

СИМБОЛ ВРЕДНОСТИ: ВИП Инвестиционо Злато 25 година помаже клијентима да осигурају своју финансијску стабилност