ТЕШКО ПРИЗНАЊЕ ИЗ АМЕРИКЕ Санкције не помажу: Кина ће се одупрети америчким санкцијама за куповину руске нафте

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

30. 07. 2025. у 19:19

КИНА остаје посвећена куповини руске нафте упркос претњи америчких тарифа, рекао је министар финансија САД Скот Бесент.

ТЕШКО ПРИЗНАЊЕ ИЗ АМЕРИКЕ Санкције не помажу: Кина ће се одупрети америчким санкцијама за куповину руске нафте

Фото Shutterstock

Говорећи након дводневних трговинских преговора између САД и Кине у Стокхолму у уторак, Бесент је признао да је Пекинг нагласио да ће бранити свој енергетски суверенитет, уколико законодавци у Вашингтону ратификују нове санкције широког домета.

У понедељак је амерички председник Доналд Трамп скратио свој рок од 50 дана за мировни споразум за Украјину на само 10-12 дана, упозоравајући на свеобухватне санкције ако се не постигне споразум, укључујући секундарне тарифе од 100% за купце руског извоза.

Руски званичници су критиковали Трампову претњу, тврдећи да она поткопава напоре за постизање мира у Украјини.

Бесент је рекао да би предложени закон који је тренутно пред Конгресом, а који би овластио председника Трампа да уведе тарифе до 500% за купце санкционисане руске нафте, могао да подстакне америчке савезнике да усвоје сличне мере усмерене на сузбијање енергетских прихода Москве.

-Мислим да свако ко купује санкционисану руску нафту треба да буде спреман на ово, рекао је Бесент новинарима.

Кинески званичници су, међутим, током разговора јасно ставили до знања да Пекинг сматра енергетику питањем националног суверенитета и да ће наставити да купује руску нафту на основу приоритета унутрашње политике.

-Кинези веома озбиљно схватају свој суверенитет. Не желимо да ометамо њихов суверенитет, па би желели да плате царину од 100%, рекао је Бесент.

Кина остаје највећи купац руске нафте, увозећи преко 2 милиона барела дневно – скоро 20% свог укупног увоза сирове нафте – а следе је Индија и Турска.

Западне санкције уведене пре три године преобликовале су глобалне токове енергије и подстакле Москву да се окрене ка истоку.

Од 2022. године, и Кина и Индија су нагло повећале куповину руске нафте. У мају је Индија постала други највећи купац руских фосилних горива, са увозом процењеним на 4,9 милијарди долара, од чега је око 72% била сирова нафта, према Центру за истраживање енергије и чистог ваздуха.

(rt.com)

БОНУС ВИДЕО - Хеликоптери Ка-32 и Супер пума у акцији гашења пожара у Каменој гори

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕНЕЦУЕЛА ПОСЛЕ АГРЕСИЈЕ: Трамп шаље Мадура у логор Гвантанамо, прети му смрна казна; Родригес пркоси Трампу (ФОТО/ВИДЕО)

ВЕНЕЦУЕЛА ПОСЛЕ АГРЕСИЈЕ: Трамп шаље Мадура у логор Гвантанамо, прети му смрна казна; Родригес пркоси Трампу (ФОТО/ВИДЕО)

У ГЛАВНОМ граду Венецуеле, Каракасу, одјекнуле су експлозије, а град су у ниском лету надлетали авиони, јављају светски медији. Амерички председик Доналд Трамп објавио је да је председник Венецуеле Николас Мадуро ухваћен заједно са супругом и пребачен из земље.

03. 01. 2026. у 07:45 >> 22:46

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.

20. 12. 2025. у 09:41

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.

03. 01. 2026. у 18:47

Коментари (0)

ШТА ЈЕ МОНРООВА ДОКТРИНА НА КОЈУ СЕ ДАНАС ПОЗВАО ТРАМП? Америка можда остави Европу на миру, али Вашингтон је склон триковима