"ДОНЕСИТЕ ИСПРАВНЕ СТРАТЕШКЕ ОДЛУКЕ" Си упозорава Европску унију
КИНЕСКИ председник Си Ђинпинг упозорио је данас високе званичнике Европске уније да "донесу исправне стратешке одлуке", током самита у Пекингу, док су највише европски званичници изложили кључне ставове ЕУ на самиту са кинеским лидерима, наглашавајући потребу за ребалансом билатералних односа и решавањем неколико спорнијих питања.
Фото: Szilard Koszticsak/MTI via AP
Самит, који је почео данас и којем присуствују и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и председник Европског савета Антонио Кошта, одржава се поводом 50 година дипломатских односа Кине и ЕУ, а на дневном реду је низ питања - од трговинских несугласица до рата у Украјини.
Си је истакао да је међународна ситуација све озбиљнија и сложенија, наглашавајући потребу за јачањем комуникације, унапређењем међусобног поверења и продубљивањем сарадње између Кине и ЕУ, пренео је Ројтерс.
- Кинески и европски лидери требало би да донесу исправне стратешке одлуке које испуњавају очекивања народа - рекао је Си.
Фон дер Лајен и Кошта изложили су кључне ставове ЕУ током самита са кинеским лидерима, наглашавајући потребу за ребалансом билатералних односа и решавањем неколико спорнијих питања. Она је рекла да је "ребалансирање билатералних односа неопходно", напомињући да су трговинске неравнотеже и растуће инфлације постале озбиљан изазов.
- Достигли смо тачку инфлације - рекла је она, упозоравајући на економске притиске који утичу на обе стране. Такође, истакла је важност изналажења правних решења која ће смањити напетости и несугласице, а које су се продубљивале како је сарадња између ЕУ и Кине напредовала.
- Како се наша сарадња продубљивала, тако су се продубљивале и неравнотеже - рекла је Фон дер Лајен. Она је нагласила да су односи између Кине и ЕУ "једни од најважнијих и најзначајнијих у свету", позивајући на конструктивну сарадњу која се неће наћи у сенци трговинских несугласица или неспоразума.
Кошта је истакао да ЕУ од Кине очекује конкретан напредак у вези са трговином и економијом, истичући кључну потребу за постизањем обострано корисних решења. Такође је позвао Кину да искористи свој утицај на Русију како би зауставила рат против Украјине, указујући на важност поштовања Повеље УН и међународних права.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
"СТАЗЕ КОСМЕТА": Сушиће - Епизода 2
Ускоро опширније
Препоручујемо
ИДЕЈА ЗА „УБИСТВО У ОРИЈЕНТ ЕКСПРЕСУ “ РОЂЕНА У СРБИЈИ: 50 година од смрти Агате Кристи - "краљице злочина"
КАДА је Агата Кристи двадесетих година прошлог века села у легендарни Оријент експрес, није могла ни да слути да ће јој управо тај воз, његови путници и предели кроз које је пролазио, подарити једну од најславнијих прича у историји књижевности.
21. 01. 2026. у 16:48
ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ О ГРЕНЛАНДУ У ДАВОСУ
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп рекао је да неће користити силу против Гренланда.
21. 01. 2026. у 15:13
МИРА АДАЊА ПОЛАК ПРОДАЛА СВУ ИМОВИНУ Није остало ништа: "Све што је могло да се прода, продала сам..."
ПРИВАТНОСТ никада није делила са широким аудиторијумом...
20. 01. 2026. у 09:05
Коментари (0)