ОТКУП ЖИТА ПО СТИМУЛАТИВНИМ ЦЕНАМА: Министарство пољопривреде покренуло иницијативу за стабилизацију тржишта

Маријана Спасенов

16. 06. 2025. у 22:45

УОЧИ овогодишње жетве пшенице Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је покренуло иницијативу да Дирекција за робне резерве, откупи део овогодишњег рода по стимулативнијој цени, како би се ублажили притисци и на тржиште и помогло ратарима.

ОТКУП ЖИТА ПО СТИМУЛАТИВНИМ ЦЕНАМА: Министарство пољопривреде покренуло иницијативу за стабилизацију тржишта

Foto Arhiva

Како су саопштили, Министарство пољопривреде помно прати тржишну ситуацију и предузима мере како би заштитило интересе домаћих пољопривредника.

- Без обзира на појединачне иступе удружења која имају своје предлоге око цене нове пшенице, на тржишту - како у Србији, тако и у свету - цена нове пшенице никада не премашује цену старе - истакли су у Министарству. - Актуелне цене у земљама у окружењу, попут Хрватске, Босне и Херцеговине и Мађарске крећу се у сличном распону као и код нас, без значајних одступања.

 

Тврде да на цену пшенице поготово утичу глобални фактори као што су понуда, потражња и климатски услови, а држава не може директно да одређује цену на тржишту. Ипак је и Министарство предузело конкретне кораке како би помогло домаћим произвођачима.

Позив за подстицаје за семе

РАСПИСАН је Јавни позив за подношење захтева за остваривање права на регрес за сертификовано семе за 2025. Сви носиоци активних пољопривредних газдинстава, који уз захтев приложе и рачун о куповини сертификованог семена издат у периоду од 1. августа 2024. до дана подношења захтева, могу да остваре право на подстицај у износу до 17.000 динара по хектару. Подстицај се одобрава за засејане површине пољопривредног земљишта за које је могло да се оствари право на основне подстицаје у биљној производњи, уписане у Регистар пољопривредних газдинстава, а највише до 100 хектара.

- С циљем да се ублажи евентуални притисак на тржиште и обезбеди подршка пољопривредницима, покренута је иницијатива да Дирекција за робне резерве, у складу са могућностима буџета, откупи део овогодишњег рода пшенице по стимулативнијој цени - нагласили су у министарству. - Очекује се да Дирекција за робне резерве изађе са конкретним предлогом цене и количина које ће бити предмет откупа пре почетка жетве. Додатно, треба имати у виду да је најбоља и најисплативија цена житарица она која се остварује кроз њихову употребу у производњи и преради. Управо то треба да буде стратешки циљ наше пољопривреде - да сировину претварамо у производе са додатом вредношћу, чиме се остварује већа добит за пољопривреднике и развој целокупног аграра.

Наглашавају да ће министарство остати у сталном дијалогу са произвођачима, пратити ситуацију и реаговати у циљу очувања стабилности производње и тржишта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ Французи о Хрватској после Томпсона: Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата

"ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ" Французи о Хрватској после Томпсона: "Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата"

ФРАНЦУСКЕ новине "Le Monde" оштро су критиковале Хрватску после концерта Марка Перковића Томпсона, упозоривши да Хрватска показује све већу толеранцију према пронацистичкој прошлости из времена НДХ.

08. 07. 2025. у 17:43

Коментари (0)

КАКО ДОНАЛД ТРАМП ЗОВЕ МЕЛАНИЈУ КАДА НИКО НЕ ГЛЕДА: Надимак открива да су далеко од развода!