ПАВКОВ У КОСЈЕРИЋУ: Покренут поступак заштите за Предео изузетних одлика „Повлен и кањон Сушице“

МИНИСТАРКА заштите животне средине Сара Павков, током данашње радне посете Косјерићу обишла је и планину Повлен, најавивши је да је Министарство управо данас покренуло поступак заштите овог подручја као природног добра друге категорије.

ПАВКОВ У КОСЈЕРИЋУ: Покренут поступак заштите за Предео изузетних одлика „Повлен и кањон Сушице“

Фото: Јована Рошул

Министарка је обишла планину Повлен, заједно са председником општине Жарком Ђокићем.

- Изузетно ми је драго што сам данас на Повлену, јер је управо док говоримо, Министарство заштите животне средине покренуло поступак заштите овог предела као природног подручја друге категорије које ће, надам се ускоро, бити Предео изузетних одлика 'Повлен и кањон Сушице'. Подручје испуњава све законом прописане услове за заштиту, а према Уредби о еколошкој мрежи налази се у оквиру eколошки значајног подручја Републике Србије 'Ваљевске планине'. Ово је велики корак у очувању једног од највреднијих подручја наше земље, како у еколошком, тако и у културно-историјском смислу - рекла је Павков.

Министарка је нагласила да је поступак заштите покренут на основу Студије коју је Завод за заштиту природе Србије доставио Министарству.

- Свесни природног и историјског значаја, након валоризације, покренули смо поступак заштите, како бисмо што боље и ефикасније бринули о овом подручју, које обухвата територије општине Косјерић и града Ваљева. Повлен има више планинских врхова, као и богату флору и фауну. Краси га 19 врста орхидеја од укупно 72 колико их има у Србији, а има и богату шумску вегетацију, где је најзаступљенија буква. Дом је сурог орла, а један пар се гнезди у западном делу подручја. Бројна су и археолошка налазишта од праисторијског до периода касног средњег века, као и очувани објекти народног градитељства -  навела је Павков.

Говорећи о овом подручју, министарка је подсетила да је поред природних и културних вредности, Повлен познат и по бројним митовима и легендама, као што су приче о Нојевој барци и мистичним Повленским куглама, које додатно истичу његову јединственост и значај.

БОНУС ВИДЕО: 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима

КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима

КОМАНДАНТ батаљона је изјавио да украјинске оружане снаге избегавају борбу лаког оружја у Константиновки. Према његовим речима, током чишћења насеља, украјински војници покушавају да избегну блиску борбу, јер су инфериорни у односу на руске јединице у ватреним обрачунима.

01. 07. 2026. у 15:48 >> 15:55

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.

01. 07. 2026. у 15:45

Коментари (24)

КАКО ЋЕ СЕ СРБИЈА ПОСТАВИТИ? Шешељ открио шта ће се догодити на простору бивше Југославије