ИНДИЈСКА ЦЕНТРАЛНА БАНКА СНИЗИЛА КАМАТНУ СТОПУ НА 6%: Упозорава на Трампове царине
ИНДИЈСКА централна банка (РБИ) снизила је данас референтну каматну стопу за 25 базних поена на шест одсто, а гувернер Санџеј Малхотра је упозорио да ће Трампове царине од 26 одсто на робу из Индије које су ступиле на снагу угрозити економски раст азијске земље.
Фото Shutterstock
Смањење камата је било у складу са очекивањима Ројтерсових аналитичара, а оне су сада најниже од септембра 2022. године. У својој изјави о монетарној политици, РБИ је истакла да су америчке царине повећале неизвесност и замаглиле економске изгледе у свим регионима, што представља нову препреку за глобални раст.
Санжеј Малхотра је на конференцији изјавио да ће Трампове царине утицати на економски раст Индије и извоз, додавши да неизвесност сама по себи успорава привреду, пошто су компаније и домаћинства опрезнији приликом одлучивања о инвестицијама и потрошњи, преноси Економик тајмс.
Снажна домаћа производна база земље и иницијативе владе у Делхију, као што су шеме подстицаја повезане са производњом (ПЛИ) и програм "Make In India", заштитиће Индију од најгорих последица трговинског сукоба, додао је Малхотра.
Напоменуо је да је Индија у бољој позицији од других земаља да се избори са повећањем царина због свог мањег трговинског суфицита са САД и нешто нижих америчких реципрочних царина у поређењу са другим земљама.
Амерички председник Доналд Трамп је 2. априла упозорио да Индија наплаћује царине од 52 одсто на америчку робу и "не понаша се према САД како треба", пренели су медији.
(Танјуг)
Препоручујемо
КАНАДА У СТРАХУ: Кина и Индија ће се мешати у наше изборе, могуће и Русија и Пакистан
24. 03. 2025. у 23:45
НЕ ПОМАЖУ НИ САНКЦИЈЕ ЗАПАДА: Индијски увоз сирове нафте из Русије расте
24. 03. 2025. у 20:11
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)