У ОВИМ ЗЕМЉАМА ЈЕ ЖИВОТ НАЈСКУПЉИ: Ево колико Европљани троше на становање
СТАНОВАЊЕ, укључујући рачуне за комуналије, представља највећи трошак за становнике Европске уније, а његов удео у укупним расходима домаћинстава значајно је порастао у последње две деценије.
Фото Shutterstock
Данас просечно европско домаћинство издваја петину свог расположивог прихода на станарину, кредите, рачуне и друге повезане трошкове.
Шта све спада у трошкове становања?
Према подацима Евростата, трошкови становања укључују месечне издатке везане за коришћење стамбеног простора, као што су рачуни за воду, струју, гас и грејање. Власници некретнина у ову категорију убрајају и камате на стамбене кредите, док станари плаћају месечну кирију. Такође, ту су и трошкови осигурања, пореза на имовину, обавезних комуналних такси, редовног одржавања и поправки.
Грчка предњачи по трошковима становања
Просечно, у 2023. години, становници ЕУ су 19,7% свог расположивог прихода трошили на становање, али тај проценат значајно варира од земље до земље. Најмање је издвајано на Кипру (11,6%), док је у Грчкој чак 35,2% прихода одлазило на трошкове становања, што ову земљу издваја као посебан случај.
Foto: Pixabay
Грчки економисти објашњавају да је финансијска криза између 2009. и 2014. године довела до драстичног смањења прихода домаћинстава, док је истовремено порастао страни интерес за некретнине, што је значајно подигло цене. Уз то, стагнација у грађевинском сектору смањила је понуду нових станова, додатно погоршавајући ситуацију, преноси Euronews.
Осим Грчке, међу државама са највишим трошковима становања су Данска (25,9%), Немачка (25,2%), Норвешка (25%) и Швајцарска (25,2%).
Фото: Принтскрин/Јутјуб/Life in Norway
Које велике економије ЕУ имају највеће трошкове?
Међу четири највеће економије ЕУ, Немачка бележи највише трошкове становања – 25,2% расположивог прихода. Следе Француска (17,9%), Шпанија (17,2%) и Италија (14,5%).
Занимљиво је да нордијске земље – Данска, Норвешка и Шведска – такође имају високе трошкове становања, са процентима изнад 23,9%.
Насупрот томе, земље са најмањим трошковима становања су Кипар (11,6%), Малта (12%), Словенија (13,8%), Португал (14%), Хрватска (14,4%) и Италија (14,5%).
Сиромашнија домаћинства издвајају знатно више за становање
Није изненађење да домаћинства са нижим приходима издвајају већи део својих средстава на становање. Према Евростату, породице са приходима испод 60% националног просека троше чак 38,2% својих примања на становање.
У Грчкој тај проценат достиже чак 62,4%, што значи да најугроженији грађани морају да издвоје готово две трећине прихода само за кров над главом. Високи трошкови становања за сиромашније слојеве друштва забележени су и у Данској (57%), Норвешкој (48,5%), Шведској (48,1%) и Немачкој (45,8%).
Фото: Free Images Pixabay
Трошкови становања у порасту широм Европе
Подаци показују да су трошкови становања од 2020. до 2023. године у већини европских земаља порасли. У просеку, на нивоу ЕУ, раст износи 1,2 процентна, али у неким државама повећање је било много веће.
Највећи раст бележи Мађарска (+5,7 pp), затим Норвешка (+5 pp), Естонија (+4 pp), Луксембург (+3,8 pp) и Немачка (+3,7 pp). С друге стране, Бугарска је једина земља у којој су трошкови становања значајно пали, за 2 процентна.
Како се мери приступачност становања?
Према извештају ОЕЦД-а, постоје различити фактори који утичу на трошкове становања, укључујући услове за добијање стамбених кредита, висину каматних стопа и однос кредита према вредности некретнине.
Ипак, поједини стручњаци упозоравају да мерење становања као процента расположивог прихода није увек прецизно. Како наводи Дара Tурнбал, истраживач у организацији Хоусинг Еуропе, овај начин мерења не узима у обзир друге важне факторе, попут општих трошкова живота и стандарда у свакој земљи.
Фото: АП
Трошкови становања у Европи настављају да расту, а разлике између земаља су огромне. У појединим државама, попут Грчке и Немачке, цена крова над главом озбиљно оптерећује буџете грађана, док у другим, попут Кипра и Малте, становање остаје релативно приступачно. Питање приступачног становања постаје кључно у многим европским економијама, а стручњаци предвиђају да ће овај тренд бити један од најважнијих економских изазова у годинама које долазе.
(bizlife.rs)
Препоручујемо
ВАЖНЕ ВЕСТИ! Ово су велики успеси Србије - резултати наше земље на пољу економије
25. 01. 2025. у 09:33 >> 12:43
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)