ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

Марко Колашинац
Марко Колашинац

05. 01. 2025. у 16:19

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

Foto: Profimedia

Спроустер истиче да према подацима Светске банке стопа сиромаштва на Косову износи 19,2 одсто.

Косово, напомиње, мора да достигне одржив напредак у смањењу сиромаштва, посебно за младу популацију.

- Приход по глави становника остаје низак у поређењу са просеком земаља чланица Европске уније, а стопа сиромаштва је и даље виша, нешто изнад 19 одсто. Сматрамо да у циљу постизања одрживог напретка у смањењу сиромаштва и повећању заједничког просперитета, Косово мора да пређе на модел конкурентног економског раста који ствара више и квалитетнија радна места за све људе Косова. Обезбеђивање довољно висококвалитетних послова за младу популацију Косова помоћи ће да се премости јаз у приходима у односу на ЕУ. Постизање конкурентнијег модела економског раста захтева убрзање транзиције са економије засноване на потрошњи на економију која је више фокусирана на производњу и иновације, уз подршку већег извоза и разноврсније производне базе - појашњава Спроустер за Косова прес.

Додаје да је за постизање тог циља од суштинског значаја унапређење инфраструктуре Косова и промоција повољног окружења за иновације.

Спроустер наводи да се очекује да ће економски раст на Косову бити 3,8 одсто за 2024. годину и до 4 одсто у средњем року.

Фото Shutterstock

Према њеним речима, уз очекивано убрзање привредног раста, прогнозе Светске банке су да ће се сиромаштво смањити са 19,2 одсто у 2024. на 17,1 одсто у 2025. години.

- Косово је суочено са потребом да предузме реформе које ће захтевати значајна фискална средства. Ово укључује имплементацију нове енергетске стратегије, побољшање сигурности воде и убрзање реформи потребних за јачање људског капитала и повезаности. Наше најновије пројекције из октобра 2024. показују да се очекује да ће се раст БДП-а убрзати на 3,8 одсто у 2024. и постепено се кретати ка 4 одсто у средњем року - навела је она.

Највећи допринос привредном расту, напомиње, даће сектор услуга и грађевинасрство.

- Очекујемо да ће извоз робе остати пригушен ове године, пре постепеног опоравка до 2026. Такође очекујемо да ће међународна стабилизација цена успорити инфлацију домаћих потрошачких цена на око 2 процента ове године. Уз очекивано убрзање економског раста, предвиђамо да ће се сиромаштво смањити, са 19,2 одсто ове године на 17,1 одсто у 2025. години - каже Спроустер.

Светска банка је у протеклих годину дана подржала милионске пројекте на Косову за јачање дигиталног управљања, улагања у образовање и јачање здравственог сектора.

Спроустер наглашава да се од Светске банке очекује да подржи Косово 2025. године са око 100 милиона долара кредита и грантова за развојне пројекте у финансијском сектору.

- Ове године наш одбор је такође одобрио операцију финансирања развојне политике у износу од 100 милиона долара, која подржава акције које јачају ефикасност фискалне политике, инвестициону климу и постављају основу за зеленији економски раст. Ове три операције још нису ратификоване у парламенту, али када буду ратификоване, надамо се да ће њихова имплементација и исплата почети следеће године - оценила је она.

(Косово онлајн)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

КАРЛЕУША ОТКРИЛА ЦЕЦИ ИСТИНУ О СНАЈИ: Није остала равнодушна на речи о Вељку и Богдани