ГРАДИТЕЉИ ЗА НОВИ ВЕК: У Сава центру 10. и 11. октобра одржава се регионална конференција "Будући трендови у грађевинској индустрији"
БРЗИ развој инфраструктурних пројеката у Србији и региону, изазови који су пред нама, али и све актуелности из области инжењерских консултантских услуга, само су неке од тема регионалне конференције "Будући трендови у грађевинској индустрији" која се 10. и 11. октобра одржава у Сава центру у Београду.
Фото: Промо
У организацији Удружења инжењера консултаната Србије (Association of Consulting Engineers of Serbia - ACES) које је уједно и званични заступник Интернационалне федерације инжењера консултаната FIDIC, на овој конференцији окупиће се водећи инжењери, консултанти, као и грађевински и правни стручњаци из наше земље, региона и Европе.
- Једна од тема које ће бити предмет дискусије на панелима је унапређење тендерских процедура са посебним нагласком на одржив начин тендерисања будућих пројеката - каже Бојан Динић, извршни директора ACES. - То у пракси значи интегрисање заштите животне средине, као и економског и друштвеног утицаја развоја таквог пројекта и како наћи прави баланс међу њима, а то је тренутно једна од врло актуелних тема. Учесници ће имати прилику и да се упознају са новим технологијама које су нам доступне да подржимо одрживо тендерисање и развој нових пројеката. Наравно, ту се морамо дотаћи и веома актуелне теме примене вештачке интелегенције у развоју грађевинских пројеката.
- Ту бих посебно нагласио улогу CDRC односно његовог првог Центра у региону за решавање спорова у грађевинарству. Центар смо основали 2022. и он пружа ефикасне, ценовно конкурентне и професионалне услуге арбитраже, адјудикације и експертске услуге специјализоване за сектор грађевинарства. Улога DAB (Одбор за решавање спорова) у избегавању и решавању спорова је веома актуелна тема и на међународном плану. Због свих уочених предности активно се ради на промовисању овог механизма.
Јавне набавке
Учесници ће моћи да чују која је то најбоља пракса одабира заснованог на квалитету у јавним набавкама и набавкама финансијских институција, али и о "злоупотребама" златних принципа FIDIC. Разговараће се и о улози инжењера у локалној, односно регионалној пракси, осигурању од професионалне одговорности, али и о предлогу нових посебних узанси о грађењу као и о актуелној теми прилагођавању цена радова и грађевинских материјала на пројектима.
Препоручујемо
ЕУ ПОКЛЕКЛА: Разматра се одлагање забране за моторе са унутрашњим сагоревањем
14. 12. 2025. у 18:59
НАЈГОРА СИТУАЦИЈА ДО САДА: Три фирме банкротирају сваког сата у Немачкој
14. 12. 2025. у 18:03
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СРБИ СУ УНИВЕРЗУМ ДОБРОТЕ" Рус објаснио зашто ИПАК напушта нашу земљу - један проблем пресудио
РУС Вадим је истакао позитивне аспекте живота у Србији, укључујући доброту људи, сигурност и доступност ресурса.
14. 12. 2025. у 17:33
Коментари (0)