ЗАМЕНИК РУСКОГ ПРЕМИЈЕРА: Цене нафте расту услед могућег смањења испорука због сукоба на Блиском истоку
ЦЕНЕ нафте порасле су након што тржишта очекују пад понуде нафте због сукоба на Блиском истоку, изјавио је данас заменик руског премијера Александар Новак.
Foto: Profimedia
Он је то рекао након што је на састанку највиших министара Организација земаља извозница нафте ОПЕК+ задржан тренутни ниво производње нафте, као и план о повећању производње од децембра, пренео је Ројтерс.
Цене нафте пале су испод 70 долара по барелу у септембру, први пут од 2021. године, али су отада порасле изнад 75 долара због бојазни да би ирански војни напад на Израел могао да поремети производњу у региону.
-Сукоб на Блиском истоку, већ је делимично урачунат у цену, јер тржиште реагује на чињеницу да понуда може да буде мања као резултат ескалације рата, рекао је Новак.
-Цене нафте би могле да порасту на 100 долара по барелу због распламсавања сукоба на Блиском истоку, сматра виши аналитичар енергетике компаније МСТ Марки (МТС Марqуее) Саул Кавоник, преноси Си-Ен-Би-Си (ЦНБЦ).
Према његовом мишљењу, у сукоб је сада директно укључен и Иран, чиме је угрожено до четири одсто глобалне понуде нафте.
-Напад на Иран или строже санкције против ове земље би могли да знатно подигну светске цене енергената, додаје Кавоник.
Израел разматра одговор на ракетне ударе Техерана и могао би да узврати нападима на иранску нафтну инфраструктуру, наводе аналитичари.
Према подацима са берзи, сирова нафта је у 8.45 сати поскупела за 1,78 одсто на 71,075 долара по барелу, а цена нафте Брент за 1,62 одсто на 74,752 долара по барелу.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ХУТИ НАПАЛИ ДВА БРОДА: Дроновима и ракетама нанели нови удар за међународну трговину
01. 10. 2024. у 17:47
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РУСИ О НАПАДУ НА ПРАВОСЛАВНУ СВЕТИЊУ: Амерички "патриот" погодио Кијевско-печерску лавру
МИНИСТАРСТВО одбране Русије тврди да је Кијевско-печерска лавра погођена ракетним системом противваздушне одбране "патриот" америчке производње, наводећи да би један од разлога за то могло да буде слање Украјини тих ракета којима је истекао рок коришћења.
15. 06. 2026. у 10:10
ШЕФ НЕМАЧКЕ ВОЈСКЕ ИЗДАО ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ: Ево када ће нас Русија напасти, морамо бити спремни за борбу
НЕМАЧКА мора да се припреми за руски напад до 2029. године, или чак и раније, изјавио је шеф немачке војске за Политико.
11. 06. 2026. у 16:23
ШТА ЈЕ БРЕ ОВО? Мистериозна животиња снимљена у Мачви (ВИДЕО)
Кратак видео, за који се наводи да је настао из возила на подручју Мачве.
13. 06. 2026. у 20:49
Коментари (0)