ПОРАСЛА ГОДИШЊА СТОПА ИНФЛАЦИЈЕ У НЕМАЧКОЈ: Прелиминарни резултати показују скок цена

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

29. 05. 2024. у 15:40

ГОДИШЊА стопа инфлације у Немачкој у мају је, према прелиминарним проценама, порасла са априлских 2,2 одсто на 2,4 одсто, у складу са очекивањима тржишта, објавио је данас немачки Савезни завод за статистику (Дестатис).

ПОРАСЛА ГОДИШЊА СТОПА ИНФЛАЦИЈЕ У НЕМАЧКОЈ: Прелиминарни резултати показују скок цена

Фото: О. Радошевић, А. Стевановић

Инфлација у Немачкој је порасла први пут након пет месеци.

Цене енергената у Немачкој су у мају биле за 1,1 одсто ниже него у истом месецу лане, док су цене хране порасле за 0,6 одсто.

Услуге су поскупеле за 3,9 одсто међугодишње, а раст цена у овом сектору је убрзан у односу на априлских 3,4 одсто.

Годишња стопа базне инфлације у Немачкој је у мају износила три одсто, исто као у априлу, што значи да је и даље најнижа од марта 2022. године.

На месечном нивоу су цене у Немачкој у мају порасле за 0,1 одсто.

Немачка инфлација мерена хармонизованим индексом потрошачких цена (ХИЦП) који користи Евростат је у мају порасла са априлских 2,4 одсто на 2,8 одсто и сада је највиша за последња четири месеца.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕР: Лет СУ-25 у борбеним мисијама изнад зоне сукоба у Украјини

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Коментари (0)

ПОВРАТАК ДУШАНА ВЛАХОВИЋА! Повреда је прошлост, Србин спреман да поведе Јуве до места које води у Лигу шампиона!