ПРОИЗВОДНА ЦЕНА ПЧЕЛАРСКИХ ПРОДУКТА СКОЧИЛА ЗА 43 ОДСТО: Од меда зараде 4.000 евра годишње

Г. В.

19. 01. 2024. у 12:13

УСЛЕД осетног повећања цена, Савез пчеларских организација Србије (СПОС) недавно је урадио анализу трошкова улагања у једно пчелиње друштво. Узевши у обзир најчешћи производни процес, у коме доприносе два члана породице, стигло се до рачунице да је у последњих 12 година улагање по кошници "скочило" за 43 одсто. Стручњаци ово увећање оцењују као драматично, имајући у виду да годишња зарада једва превазиђе 4.000 евра.

ПРОИЗВОДНА ЦЕНА ПЧЕЛАРСКИХ ПРОДУКТА СКОЧИЛА ЗА 43 ОДСТО: Од меда зараде 4.000 евра годишње

Foto: pixabay

Оваква анализа рађена је претходно 2011. године за потребе Министарства пољопривреде у планирању подршке пчеларској производњи. Све је обрачунато за пчелињак од 100 кошница који је оријентисан на мед, са коришћењем једне пчелиње паше на стационару и две паше на које се сели, где пчелар почиње посао са великим знањем. Са њим ради још једна особа из породице. Пензионо плаћа само за себе. Годишње улагање по кошници тада је у просеку било 80,23 евра. Најсвежије "стављање на папир" по истом моделу, довело је до улагање од 114,81 евро.

- У оквиру трошкова скоро све је поскупело, али има неколико ствари које су остале потпуно исте, и неколико њих које су појефтиниле, попут трошкова сређивања просторија у домаћинству ради легалне продаје меда - наводе у СПОС. - Изборили смо се и за то да се укине пашарина. Наравно, ово је само један од бројних модела пчеларења. Свако може искористити табелу по којој је рачунато и да за свој начин пчеларења израчуна трошкове производње. Али просек је свакако такав како смо и израчунали веома прецизно.

Како објашњавају у Савезу, оно што се једном улаже за цео пчеларски стаж, дељено је на 30 година, колики је просечни продуктивни професионални пчеларски стаж у Србији. Просечни принос меда по кошници рачунат је на 32 килограма, јер има година кад приноса нема, када су зимски губици много већи и увек просечно једна трећина друштава није довољно развијена за пашу, колико год се пчелар трудио, јер то је чиста биологија.

- Рачунали смо да се кошнице селе једним камионом, мада 99 одсто пчелара их сели са 2 камиона по 50 кошница, па су трошкови селидбе дупло већи. Врло често то чине изнајмљеним возилима. Нису урачунати трошкови малопродаје и маркетинга, нити евентуалне крађе које су све чешће. Није урачунат ни рад пчелара, који ће се остварити кроз евентуални приход и биће представљен као нето плата - објашњавају своју математику у СПОС.

Када се сума улагања подели са приносом, цена коштања килограма меда на пчелињаку износи 3,59 евра, а пре 12 година износио је 2,51 евра. Ако пчелар мед прода по просечној цени од 9 евра у малопродаји и 3,2 евра у великопродаји, што је најбољи могући просек цене без обзира на доминантну врсту меда, укупно прикупи средстава у износу од 15.528 евра. Трошак је 11.481 евро, па као зарада остане 4.047 евра годишње, или месечна нето плата од 337,25 евра. У 2011. години месечна нето плата износила је 140,75 евра, али то повећање због глобалних флуктуација цене евра, поскупљења трошкова живота и инфлације, реално није толико колико се кроз цифре показује, закључују у СПОС.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ПОБЕДУ на 68. Песми Евровизије однео је представник Швајцарске Немо са песмом Тхе цоде, док се наша Теyа Дора нашла на 17. позицији са 54 освојена бода.

12. 05. 2024. у 06:55

Коментари (0)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)