ТО БИ БИЛА КАТАКЛИЗМА ЗА ДОЛАР: Амерички нобеловац о последицама отимања руске имовине

КОНФИСКАЦИЈА замзнуте руске имовине којом прети Запад довела би до катаклизме економског система у коме доминира долар, рекао је за "Републику" добитник Нобелове награде за економију 2013. и професор Универзитета Јејл, Роберт Ј. Шилер.

ТО БИ БИЛА КАТАКЛИЗМА ЗА ДОЛАР: Амерички нобеловац о последицама отимања руске имовине

Фото: АП

Ова мера би, сматра економиста, могла бити контрапродуктивна за Запад и садашњи економски систем.

-Не само да би то била потврда за руског лидера да је оно што се дешава у Украјини прокси рат, већ би, парадоксално ова мера могла да се окрене против САД и целог Запада, рекао је Шилер и додао да ће ситуација вероватно ескалирати.

Према речима добитника Нобелове награде, заплена имовине би дала разлоге за сумњу у америчку валуту, посебно десетинама земаља које "конвертују своју уштеђевину у доларе и поверавају је у веште руке ујка Сема".

-Ако САД данас то ураде Русији, према овом резоновању, односно ако се дочепају новца који им је Русија поверила, чак и ако је привремено одузет, јер је то правни статус, могу то сутра да ураде било коме, додао је.

Конфискација имовине била би катализатор за слабљење америчке валуте.

-Ово ће уништити безбедносни омотач који окружује долар и биће први корак ка дедоларизацији, ка којој се многи, од Кине до земаља у развоју, укључујући и саму Русију, крећу све сигурније, упозорио је Шилер.

Раније је руски министар спољних послова Сергеј Лавров рекао да ће позиви немачких лидера да заплене замрзнуту руску имовину подразумевати одговор Москве, која такође има немачке ресурсе који би могли да буду заплењени.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ! Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.

06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21

Коментари (0)

СТРАХ ОД РУСИЈЕ ПРЕД НАТО САМИТ: Европа спрема Источни штит од Финске до Румуније - посебно их брине Ахилова пета