ШТА СВЕ БАНКЕ НАПЛАЋУЈУ? Ово су услуге за које узимају новац, а цифра није мала

Новости онлајн

04. 09. 2023. у 10:39

БАНКЕ наплаћују опомену за одлазак у недозвољени минус.

ШТА СВЕ БАНКЕ НАПЛАЋУЈУ? Ово су услуге за које узимају новац, а цифра није мала

Архива Новости

Уколико одете у недозвољени минус, банке ће вам послати опомену за прекорачење која ће вас коштати 200 динара. Ово је само једна од накнада коју пословне банке наплаћују код нас. 

Споразум Народне банке Србије и пословних банака о смањењу накнада за платне услуге престао је да важи 31. августа 2023. године, па су неке банке од 1. септембра провизије за становништво и регистрована пољопривредна газдинства вратиле на ниво пре снижавања, односно поново ће се примењивати накнаде у складу са ценовником који је важио од 1. августа 2021. до краја августа 2022. године.

Неке банке су махом подигле цене одржавања текућег рачуна, издавања чековних бланкета, износ који наплаћују за подизање новца картицама било дебитним или кредитним на банкоматима или шалтерима других банака. Истини за вољу, то су услуге које клијенти највише користе.

У једној од банака динарски текући рачун за пензионере од 1. септембра месечно кошта 230, а био је 200 динара. Динарски текући рачун коштао је раније 250 динара, а сада 290. Премијум динарски текући рачун сада месечно износи 620 динара, а до 1. септембра је био 595. Наменски динарски рачун физичког лица регистрованог пољопривредног газдинства сада има цену од 290 динара, а коштао је клијента 250. Издавање чекова било је 35 динара по бланкету, а сада 40.

Повећане су накнаде за подизање новца дебитним и кредитним картицама на банкоматима других банака или на шалтерима других банака. Уз стандардни проценат од два или три одсто вредности трансакције увећан је минималан износ који се плаћа банци са 150 и 200 динара на 200 и 250.

Уз стандардни проценат од два или три одсто вредности трансакције увећан је минималан износ који се плаћа банци са 150 и 200 динара на 200 и 250. Вођење платног рачуна, зависно од врсте услуга, сада кошта од 220 до 799 динара месечно, док је у претходних годину дана та услуга износила од 154 до 559. Издавање чекова кошта сада 25 до 35 динара по чеку, док је раније било 21 до 24. 

Подсећања ради НБС је саопштила да банке могу да врате провизије и накнаде на ниво од пре годину дана и да примена оних тарифа које су банке усвојиле од 1. јануара 2021. до августа 2022. не представља повећање. Све банке морају да имају платни рачун са основним услугама који износи 150 динара и грађани могу у сваком тренутку да пређу на њега код исте или друге банке чиме ће избећи повраћај на "старе" цене.

Иначе, ниједна банка није тражила од НБС ново повећање цена услуга. НБС је прописала обавезу за банке да их обавесте о измени тарифа најкасније 45 дана пре планираног усвајања тих измена и да јој уз та обавештења доставе сву прописану документацију. Неколико банака је доставило обавештење о увођењу нових производа, којим су допунили палету производа и услуга. 

(Политика)

БОНУС ВИДЕО: НОВИНЕ У АГЕНЦИЈИ ЗА ПРИВРЕДНЕ РЕГИСТРЕ: Све што нисте знали о завршном рачуну 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)